Bałkany z AGATem

Biuro Podróży AGAT stało się operatorem wycieczek krajowych i zagranicznych. Oferuje wiele znanych już tras wycieczkowych. Jest otwarte na sugestie zamawiających wyjazd instytucji i dostosowuje program do oczekiwań klienta.

Turyści odnajdą w ofercie BP bardzo popularny region Europy – Bałkany. Niekwestionowanym liderem na południu, najchętniej odwiedzanym krajem, jest Chorwacja. Wśród miast, które warto odwiedzić są: Dubrownik, Trogir, Szybenik i Rovinj (relacje na blogu TU). O prymat najpiękniejszego miasta w Chorwacji może z nimi konkurować Split. To drugie, po Zagrzebiu, co do wielkości chorwackie miasto i równocześnie stolica Dalmacji. Stare miasto w Splicie jest wygodne do zwiedzania, gdyż większość najciekawszych miejsc znajduje się w obrębie dawnego pałacu Dioklecjana, który mieści się tuż przy wybrzeżu. Najbardziej charakterystycznym elementem miasta jest katedra z 61-metrową, wolno stojącą romańską dzwonnicą, wzniesioną w XIII-XVII w. Pod koniec XVIII w., gdy zaczęła się przechylać, rozebrano ją, by ponownie postawić w 1908 r.

Do pałacu Dioklecjana wchodziło się przez cztery bramy: Złotą, Srebrną, Brązową i Żelazną. Na północ od Złotej Bramy wznosi się znany pomnik biskupa Grgura, który zasłynął wprowadzeniem ojczystego języka do liturgii. Przechodząc obok pomnika, można dotknąć wielkiego palucha u nogi duchownego, co podobno przynosi szczęście.

DSCF8141

Po spacerze wąskimi uliczkami starego miasta i obejrzeniu wielu interesujących, starych budowli, niepowtarzalny klimat Splitu warto utrwalić spacerując ciągnącą się wzdłuż morza, bardzo popularną promenadą, wysadzoną palmami.

Chorwacja to nie tylko piękne miasta, atrakcją kraju jest też niepowtarzalna przyroda. Jej piękno można poznać w Parku Narodowym Krka, położonym w środkowej Dalmacji, niedaleko miasta Szybenik. Park założony w roku 1985, obejmuje środkowy i dolny bieg rzeki Krka. Na terenie parku rzeka tworzy urokliwe wodospady, kaskady oraz bystrzyny.

Kolejnym, równie pięknym miejscem jest Park Narodowy Jezior Plitwickich leżący w środkowej części kraju niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną.

Będąc w pobliżu Bośni i Hercegowiny warto odwiedzić i ten kraj bałkański. Miastem przyciągającym turystów swoją odmiennością jest Mostar. Piękne uliczki, minarety świątyń muzułmańskich z charakterystycznym głosem muezina, który śpiewem zaprasza do meczetu i odbycia modłów i stragany z pamiątkami na tamtejszym bazarze, nie są najważniejszymi wspomnieniami z pobytu w Mostarze. Jego symbolem jest bowiem most nad Neretwą, rzeką o niesamowitym kolorze. Jej kamienne, białe koryto oraz brzegi kontrastują z turkusową barwą wody. Most wznosi się ponad 20 m nad jej lustrem. Z mostu skaczą członkowie klubu skoczków. Są to skoki „pod turystów”. Skoczek w charakterystycznych czerwonych kąpielówkach staje na krawędzi mostu, a w tym samym czasie jego kolega zbiera od turystów datki. Kiedy kwota jest odpowiednia, następuje skok. Czasami zbiórka pieniędzy trwa dość długo, sam skok zaś parę sekund. Nie brakuje jednak osób chcących widzieć tę atrakcję.

Ważnym miejscem w Bośni i Hercegowinie jest miejscowość Medjugorie, znana przede wszystkim dzięki mającym się tutaj wydarzyć objawieniom maryjnym. Medjugorie to popularny ośrodek pielgrzymkowy w Europie. Corocznie przybywa tam 2,2–2,5 mln pielgrzymów. Jego główny punkt stanowi kościół pw. świętego Jakuba oraz znajdująca się w pobliżu rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, która od wielu lat wydziela niezwykły olej z prawego kolana. Temu olejowi przypisuje się uzdrowienia. Żeby jednak poczuć religijną atmosferę tego miejsca należy przyjechać na kilkudniowy pobyt, ponieważ podczas kilkugodzinnego postoju jest to niemożliwe. Sporo czasu zajmuje wejście na Górę Objawień i zakup pamiątek. Do rzeźby Chrystusa zaś ustawia się długa kolejka, w której można spędzić ok. 2 godzin. Warto jednak poświęcić ten czas.

DSCF8110

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s