Włochy południowe

W ofercie wszystkich największych biur podróży, organizatorów wycieczek do Włoch jest trasa wiodąca na południe kraju, a miastem docelowym jest Neapol. W programie wyjazdów znajdują się m.in. Orvieto, Caserta, Pompeje i urokliwe miasteczka Kampanii.

BP AGAT sprzedaje wyjazdy polskich operatorów w tej samej cenie co organizator, obowiązuję oferty first i last minute.

Orvieto to malownicze, średniowieczne miasteczko w Umbrii, nazywanej zielonym sercem Italii. Miasto-twierdza, do wybudowania którego posłużył wapień i bazalt, z labiryntem nieregularnych uliczek, posiada przepiękną katedrę i wyniosłą wieżę obronną. Położone jest na 300 metrowym płaskim szczycie wulkanicznego wzgórza, którego zbocza pokryte są tarasami obsadzonymi winogronami. Jego początki sięgają czasów starożytnych, była tu etruska osada Velza. W III wieku p.n.e. zostało zajęte przez Rzymian. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Państwa Kościelnego. Największy okres rozkwitu Orvieto przeżywało na przełomie XII i XIII wieku, kiedy stało się miejscem częstego pobytu dworu papieskiego. Wtedy też rozpoczęto budowę katedry. Okres rozkwitu zakończył się w XVII wieku i znaczenie miasta zmalało. Ponowne ożywienie gospodarcze nastąpiło w XX wieku za sprawą dynamicznie rozwijającej się turystyki.

Orvieto słynie przede wszystkim z najpiękniejszej w Umbrii, budowanej przez trzy wieki, katedry Duomo. Przepiękna katedra jest wizytówką miasta i najpiękniejszą świątynią w całej Umbrii. Bogato zdobiona fasada, jedna z najpiękniejszych na świecie, zdecydowanie wyróżnia się na tle innych elementów kościoła. Wnętrze katedry nie jest już tak oszałamiające.

Orvieto znane jest także z produkcji wybornego, lekkiego białego wina, które można kupić praktycznie w każdym sklepiku oraz z wyrobu pięknej ceramiki. Charakterystyczne dla Orvieto są spiralne kominy kamienic i domów, które wypuszczają dym w kształcie kółek. Orvieto to również miejsce, w którym narodziła się tradycja obchodzenia święta Bożego Ciała.

Caserta to niewielka miejscowość we Włoszech, położona około 35 km na północ od Neapolu. Turystów przyciąga usytuowany w centralnej części miasta imponujący pałac, określany jako włoski Wersal, który był jedną z największych rezydencji królewskich dawnego Królestwa Neapolu i Sycylii. Rezydencja wzniesiona została w drugiej połowie XVIII wieku i w owym czasie uważana była za największą kamienną budowlę ówczesnej Europy. Pałac był również największą z czterech byłych rezydencji królewskich, obok Neapolu, Capodimonte i Portici.

Budowę rozpoczęto w 1752 r. na życzenie ekstrawaganckiego króla Karola III Burbona. Reprezentacyjny pałac miał stanowić wizytówkę dynastii Burbonów jako wspaniały, nowy ośrodek administracyjny Królestwa i miejsce oficjalnych ceremonii. Ostatecznie powstał monumentalny, mający cztery wewnętrzne dziedzińce, barokowy kompleks, liczący blisko 1200 sal i bogato wyposażonych apartamentów. Całość otoczona została rozległym parkiem krajobrazowym z licznymi fontannami, posągami i kaskadami wodnymi. Budynek ma wymiary 252 m na 202 m na 41 m. Przy budowie w pewnych okresach pracowało 3000 osób. Jego bliźniacze fasady są identyczne. Majestatyczna główna klatka schodowa z 116 stopniami, które wiodą do 25 okazałych komnat tworzących królewskie apartamenty.

Pałac wykorzystywany był jako plan filmowy. W 1996 roku Pałac Królewski w Casercie wraz z parkiem, zespołem San Leucio i otwartym w 1762 roku akweduktem Vanvitelli’ego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sorrento to słynny, pełen życia kurort. Miasto usytuowane pośród cytrusowych i oliwnych gajów, na tle olśniewających skał, zachwyca przyjezdnych swoim klimatem, niesamowitymi widokami i pięknem lazurowej wody. Urokliwe miasteczko stało się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Kampanii. Sorrento rozsławił m.in. Luciano popularną piosenką „Torna a Surriento” („Wróć do Sorrento”). W trakcie spacerów po miasteczku warto odwiedzić miejski ogród Willa Comunale, gdzie pośród zielonej roślinności znajduje się urokliwa Willa Fiorentino, w której odbywają się artystyczne pokazy i koncerty.

Trasy wycieczkowe na południe Włoch nie omijają jednego z najpiękniejszych zakątków Europy jakim jest Wybrzeże Amalfitańskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s