Londyn

Londyn, stolica Wielkiej Brytanii i Anglii, leży nad Tamizą. Jest trzecim co do wielkości miastem Europy, po Moskwie i Stambule. Największe miasto Unii Europejskiej jest różnorodne, tętniące życiem, barwne pomimo często mglistej pogody. To miasto, w którym każdy odwiedzający znajdzie coś ciekawego. Zwolennicy interesujących budowli i zabytków odnajdą obiekty godne uwagi. Lubiących przemierzać sale muzealne ucieszy to, że wszystkie muzea publiczne w Londynie są bezpłatne, a zgromadzone w nich eksponaty sprawiają, że zaliczane są do światowej czołówki. Dla przykładu British Museum (Muzeum Narodowe) wręcz przytłacza wielkością i różnorodnością. Jego najbardziej popularne segmenty to kolekcje zegarów czy biżuterii, eksponujące cudne przedmioty, precyzyjnie wykonane i bogato zdobione szlachetnymi kamieniami. Muzeum Narodowe słynie z eksponatów przywiezionych z Egiptu. Zasoby British Museum są tak duże, że planowanie spędzenia jednego dnia w tym miejscu nie jest czasem zbyt długim.

Najbardziej sławne atrakcje Londynu to miejsca tak oklepane, że szczegółowe pisanie o nich jest raczej zbyteczne. W stolicy Anglii jest tyle miejsc wartych odwiedzania, że ich wybór, zwłaszcza przy krótszym pobycie, jest nie lada wyzwaniem.
Big Ben to najbardziej znana atrakcja Londynu, jego symbol i najlepsze miejsce do selfie w Anglii (pierwsza piątka światowego rankingu selfie). Big Ben to dzwon w Wieży Zegarowej Pałacu Westminster, obecnie nazwa ta odnosi się często i do zegara, i samej wieży. Waży tyle co mały słoń. Minęło prawie 160 lat odkąd londyńczycy usłyszeli po raz pierwszy dźwięk dzwonu w Elizabeth Tower. W Pałacu Westminsterskim obraduje parlament Wielkiej Brytanii składający się z Izby Lordów i Izby Gmin. W gmachu odbywają się także ważne ceremonie państwowe.

Na trasach, przecinających Europę, autobusów krajowych przewoźników jest wiele interesujących miast, które warto odwiedzić i zobaczyć. Zaletą turystyki indywidualnej jest to, że na piękne miejsca przeznacza się tyle czasu, ile uznaje się za potrzebne, by osiągnąć satysfakcję z wyjazdu. Zachęcamy do kupowania przejazdów w naszym biurze, rezerwowania miejsc noclegowych, poprzez popularne strony internetowe, i samodzielnego zwiedzania Europy.

Widok na Most Westminsterski, Parlament i Big Bena. W tle Opactwo Westminsterskie.
Stojąc na Moście Westminsterskim po jednej stronie widzimy Big Bena, a po drugiej stronie Tamizy London Eye – największe koło widokowe na świecie, które kręci się bardzo wolno, a do pełnego obrotu potrzebuje 30 minut. Można więc stopniowo przyzwyczajać się do wznoszenia a jednocześnie podziwiać panoramę Londynu.

DSCF2923
Przyjęło się, że w Londynie należy zobaczyć Pałac Buckingham, od XIX wieku rezydencję brytyjskich władców. Mieszka w nim królowa Elżbieta II. Jeśli królowa przebywa w swojej londyńskiej rezydencji, wywieszona jest flaga Royal Standard.

109_8076
Tower Brigde to kolejny pocztówkowy obrazek z Londynu. Zwodzony most z dwiema wieżami i dwoma poziomami wykonany został w stylu wiktoriańskim. Pierwszy poziom jest dostępny bezpłatnie, chodnikami dla pieszych można przejść na drugą stronę Tamizy. Wstęp na wyższy poziom, dwie wieże i do maszynowni jest płatny. Londyn to miasto mostów, na Tamizie jest ich blisko 30, ale tylko ten jeden stał się atrakcją Londynu.

Tower of London leży na północnym brzegu Tamizy. Oficjalna nazwa brzmi „Her Majesty’s Palace and Fortress” („Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości”). Twierdza przez wiele wieków była siedzibą angielskich monarchów, a także więzieniem, z którego nie było ucieczki, gdyż otoczone było murem i głęboką fosą. Główną i najstarszą zarazem częścią twierdzy jest White Tower (Biała Wieża), w której mieści się królewski arsenał broni, zbroje oraz inne militaria. Natomiast w skarbcu przechowuje się królewskie klejnoty oraz drogocenne insygnia koronacyjne.

Trafalgar Square to kolejna z atrakcji Londynu. Centralny plac, z którego można pójść w różne strony, by zobaczyć ikony stolicy Wielkiej Brytanii. Przez cały dzień słynne czerwone angielskie autobusy krążą wokół niego, gdyż przebiega tu blisko dwadzieścia linii autobusowych. Na środku Trafalgar Square znajduje się kolumna admirała Nelsona, u którego podstawy siedzą cztery lwy. Przy Trafalgar Square położone są dwa warte odwiedzenia muzea – National Gallery i National Portrait Gallery.

109_8104
Parki są dla Londyńczyków tak ważne, jak dla Wiednia opera. Będąc w Londynie trzeba zobaczyć przynajmniej najsławniejszy, a jest nim Hyde Park, położony w samym centrum miasta. To jeden z ośmiu królewskich parków, zajmuje powierzchnię ponad 150 hektarów. Jest idealnym miejscem zarówno na piknik z sandwiczem, jak i aktywność fizyczną.

Londyn ma wiele ciekawych dzielnic, należy do nich Notting Hill czy dawna część portowa, zrewitalizowana i zagospodarowana na inne cele.
Notting Hill to dzielnica Londynu znana z romantycznej komedii o tym samym tytule, w której grali m.in. Julia Roberts i Hugh Grant. Dużo tu pięknych budynków z kolorowymi elewacjami i spokojnych uliczek. Ta część miasta przypomina zaciszne przedmieście, pozbawione zgiełku i wielkomiejskiego pośpiechu.
W soboty i niedziele jednak ożywa, a jej główna ulica staje się siedzibą targu ulicznego Portobello Road Market. Na jednej z bardziej znanych londyńskich ulic handlowych, od rana do popołudnia można kupić niemal wszystko. W sklepach mieszczących się w kolorowych kamieniczkach, jak też na ulicznych straganach i w prowizorycznych budkach można odnaleźć rzeczy nowe i stare, z drugiej ręki, mające wartość antyków. Można tu kupić ubrania i dodatki, stare meble, ozdoby i wyposażenie mieszkań. Strefa spożywcza oferuje działy z pieczywem, aromatycznymi ziołami, świeżymi rybami i mięsem, owocami, warzywami, a także z jedzeniem do konsumpcji na miejscu, które przygotowują kucharze z całego świata. Są stare książki, sprzęty, zegary, buty, zabawki i biżuteria. Jak wszędzie w tego rodzaju miejscach, także tutaj nie brakuje ulicznych artystów. Jest również wiele sklepów z oryginalnymi pamiątkami z Londynu.

Doki Świętej Katarzyny znajdują się tuż obok mostu Tower Bridge. Są popularnym miejscem wypoczynku oraz atrakcją turystyczną. Na ich terenie znajdują się sklepy, restauracje, puby, przystań dla jachtów, a także wiele innych obiektów rekreacyjnych. Wschodnia część doków to luksusowe apartamenty z widokiem na przystań. Spacerując tą częścią miasta aż trudno chwilami uwierzyć, że starym budowlom portowym udało się nadać drugie życie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s