Wybrzeże Amalfitańskie

Regionem Włoch, który szczyci się duża ilością pięknych miejsc i interesujących zabytków, jest Kampania. Nazwa wywodzi się z łaciny. „Campania felix” znaczy tyle co „szczęśliwy kraj”. Ten południowy zakątek Italii, ze stolicą w Neapolu, cieszył się wielką popularnością już w czasach starożytnych. Kampania od zawsze była znana z żyznych ziem, uprawy winorośli, pięknych ogrodów, sadów i fantastycznych krajobrazów. Region posiada wspaniałe góry i pełne uroku morskie zatoki. Bogactwem Kampanii są także malownicze miasteczka.

Wybrzeże Amalfitańskie to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Kampanii i Europy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Region rozciąga się po południowej stronie Półwyspu Sorrentyńskiego, od miejscowości Positano na zachodzie do Vietri sul Mare na wschodzie. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc we Włoszech. Górzysty obszar oferuje przepiękne widoki, a domy tamtejszych miejscowości zostały zbudowane kaskadowo na stromych zboczach, co tworzy niepowtarzalny klimat. Przemieszczając się wybrzeżem korzysta się z wąskich, krętych dróg, biegnących samym skrajem nadmorskich klifów. Wjazd jest dozwolony taksówką lub autokarem, ale tylko określonymi modelami o mniejszej długości.

Włoskie wybrzeże Amalfi kusi niesamowitymi widokami, lazurem nieba i morza oraz urokliwymi miasteczkami, a na szczególną uwagę zasługują: Positano, Amalfi i Salerno.

BP AGAT sprzedaje wyjazdy polskich operatorów w tej samej cenie co organizator, obowiązuję oferty first i last minute.

Positano to miasteczko uznawane za jedno z najpiękniejszych we Włoszech, nakręcono w nim wiele filmów. To właśnie tutaj powstały hollywoodzkie obrazy jak „Tylko Ty” (1994 r.), „Utalentowany Pan Ripley” (1999 r.), czy „Pod słońcem Toskanii” (2003 r.). Positano jest jednym z ulubionych miejsc celebrytów i gwiazd show-biznesu, które chętnie spędzają tu wakacje, a nawet organizują śluby.

Z czasów starożytnych zachowały się w Positano pozostałości willi rzymskiej (odkryte niedaleko dzisiejszego głównego kościoła miasta, Santa Maria Assunta), co świadczy o tym, że okolice dzisiejszego Positano mogły być traktowane jako region wypoczynkowy, dostępny najprawdopodobniej od strony morza. W średniowieczu istniała tu już miejscowość z portem, należąca przez pewien czas do Republiki Amalfi i rozwijająca się pomyślnie aż do XVII wieku. Później miejscowość podupadła, znaczna część ludności wyemigrowała i aż do połowy XX wieku Positano funkcjonowało jako mała i biedna wieś rybacka. Na początku lat 50. XX wieku zaczęli się pojawiać na Wybrzeżu Amalfi pierwsi turyści, a po opublikowaniu w maju 1953 roku przez Johna Steinbecka artykułu o Positano wychwalającego zalety miejscowości nastąpił przełom.

Amalfi to kolejne, niezwykle malownicze nadmorskie miasteczko nad Zatoką Salerno. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy Rzymianie założyli jedną ze swoich kolonii. Miasto powstało na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, dzięki czemu bardzo szybko stało głównym ośrodkiem handlowym w regionie. Największy okres rozkwitu Amalfi przeżywało od IX do XII wieku. Wtedy to obok Wenecji, Genui i Pizy było jedną z największych potęg morskich Italii.

Okres prosperity Amalfi przerwany został coraz częstszymi najazdami Normanów, których wspomagały wojska Pizy. Ostatecznie w 1131 roku miasto zostało podbite i zniszczone. Całości zniszczenia dopełniło trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło okoliczne tereny w 1342 roku.

Obecnie Amalfi to popularny nadmorski kurort. Miasto powstałe na klifach składa się z wąskich krętych uliczek oraz niezliczonej liczby schodów. W Amalfi zachowało się także wiele zabytkowych budowli. Najcenniejszą z nich jest usytuowana w samym sercu miasta monumentalna Katedra św. Apostoła Andrzeja. Jej budowa rozpoczęta została w XI wieku i ciągnęła się przez kilka kolejnych stuleci. Świątynia stanowi mieszankę architektoniczną. Część elementów katedry, jak m.in. dzwonnica czy wykonane z brązu drzwi przywiezione zostały z Konstantynopola. W krypcie świątyni spoczywają relikwie patrona miasta św. Andrzeja Apostoła, przywiezione tu w 1280 roku także z Konstantynopola.

Pierwsze wzmianki o Salerno pochodzą z VI w. p.n.e., z czasów kolonizacji greckiej. W 646 miasto najechali Longobardowie, a w 839 roku Salerno zostało stolicą księstwa Salerno. W tym czasie w mieście założono szkołę medyczną (Schola Medica Salernitana), której lata świetności przypadają na XI–XIII wiek. Od XI wieku Salerno było częścią Królestwa Obojga Sycylii. W trakcie II wojny światowej na brzegu Morza Tyrreńskiego wylądowali alianci, którzy brali udział w operacji Avalanche.

Atrakcją miasta jest jedna z najpiękniejszych katedr w południowych Włoszech, do której wchodzi się przez atrium z 28 kolumnami.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s