Salzburg

Na trasach, przecinających Europę, krajowych przewoźników jest wiele interesujących miast, które warto odwiedzić i zobaczyć. Zaletą turystyki indywidualnej jest to, że na piękne miejsca przeznacza się tyle czasu, ile uznaje się za potrzebne, by osiągnąć satysfakcję z wyjazdu. Zachęcamy do kupowania przejazdów w naszym biurze, rezerwowania miejsc noclegowych, poprzez popularne strony internetowe, i samodzielnego zwiedzania Europy.

Jednym z miast jest Salzburg, uznawany za perłę światowej kultury. Jego zabudowę tworzą kościoły, twierdze i zamki oraz pałace. Nikogo nie dziwi fakt, że miasto Mozarta figuruje na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Salzburg i jego przepiękną historyczną starówkę wpisano na listę w 1997 r.

Nad miastem liczącym 150 tys. mieszkańców góruje twierdza Hohensalzburg, największa w całości zachowana twierdza w Europie Środkowej. Pierwszy zamek na wzgórzu ponad miastem wzniósł arcybiskup Gebhard von Helfenstein, w 1077 roku. Jego następcy przez wieki nieustannie rozbudowywali warownię i umacniali ją. Panujący w drugiej połowie XV w. Leonhard von Keutschach nadał ostateczny kształt i od tego czasu charakterystyczna sylwetka fortecy wzbogaca miejską panoramę. Twierdza czynna jest codziennie, przez cały rok. Dostępna pieszo, a od roku 1892 kursuje na górę także naziemna kolejka linowa. Na zwiedzających czekają u góry średniowieczne dziedzińce, bastiony i gotyckie komnaty książęce.

Spacerując po Salzburgu warto odnaleźć dom narodzin Mozarta, w którym genialny kompozytor przyszedł na świat 27 stycznia 1756 roku. Mieści się przy słynnej ulicy Getreidegasse, której niepowtarzalny nastrój tworzą wysokie i wąskie kamienice, przytulne sklepiki, romantyczne dziedzińce i podwórza. Średniowieczne kamienice przy Getreidegasse charakteryzują się starymi portalami oraz oknami, które z każdym kolejnym piętrem są coraz mniejsze. Na zwieńczeniach fasad widnieją daty powstania domów i gdzieniegdzie nazwiska dawnych właścicieli. Tu i ówdzie nad domownikami czuwa Oko Opatrzności. Nad wieloma portalami zobaczymy medaliony z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny. Największym magnesem turystycznym jest dom Mozarta z muzeum poświęconym salzburskiemu „cudownemu dziecku”. W średniowiecznej kamienicy zachowało się mieszkanie Mozartów i mieszkania sąsiednie, gdzie wystawione są dziś portrety, oryginalne instrumenty muzyczne i pamiątki po kompozytorze.

Wielką atrakcją miasta jest także Pałac Mirabell z pięknym ogrodem, zaprojektowanym z rozmachem przez barokowego budowniczego Lukasa von Hildebrandta.
Pałac i otaczające go ogrody założono w 1606 r. Dzisiaj w pałacu mieści się ratusz i biuro burmistrza miasta.

Wartymi obejrzenia w Salzburgu są rezydencja arcybiskupów, wspaniała wczesnobarokowa budowla oraz mieszcząca się obok katedra, najważniejszy obiekt sakralny miasta. W katedrze salzburskiej ochrzczony został Mozart, nadal obecny duchem we wszystkich zaułkach miasta. O jego „obecności” przypominają nam m.in. sklepiki pamiątkarskie, a wizerunek kompozytora został wykorzystany na różne sposoby.

Za sprawą bogatego programu kulturalnego, obejmującego ponad 4000 imprez rocznie, w mieście nad rzeką Salzach nie można narzekać na nudę. Muzykę Mozarta słychać w Salzburgu dosłownie na każdym kroku.

Urokliwa starówka, piękne parki, zewsząd dochodząca muzyka – spędzenie paru dni w takim klimacie pozwala wspaniale wypocząć. Zapraszamy do biur BP AGAT po bilety do Salzburga.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s