Bułgaria

Bułgaria, kraj położony na południowym-wschodzie Europy, przez wiele lat był zapomniany przez Polaków. Wyjazdy do Bułgarii były u nas bardzo popularne w latach 80. ubiegłego wieku. Rodacy jeździli głównie nad Morze Czarne. Obecnie znów bałkański kraj stał się jednym z ważniejszych kierunków letnich urlopów. Decydują o tym niskie ceny, ciekawe zabytki i zapierające dech wybrzeże czarnomorskie. Poza dobrze w Polsce znanymi miejscami jak: Warna, Burgas, Nesebyr czy Złote Piaski, Polacy odwiedzają Sofię oraz położony niedaleko stolicy monaster Rilski. Odwiedzających ten kraj fascynuje przynależność do odmiennego, prawosławnego kręgu kulturowego.

Bułgaria to także wysokie (najwyższe na Bałkanach) góry, urzekające doliny i przełomy rzek rzadkiej piękności. Dlatego warto zjechać z utartych tras i poznać inne miejsca.

Sofia

Stolica Bułgarii była tracką osadą o nazwie Serdika, pochodzącą od trackiego plemienia Serdów. Przez krótki okres w IV w. p.n.e. miasto było w posiadaniu Filipa Macedońskiego i jego syna, Aleksandra Wielkiego. Około 29 roku n.e. Sofia została podbita przez Rzymian i jej nazwę zmieniono na Ulpia Serdica. W I wieku Rzymianie zbudowali przebiegająca przez Serdicę drogę biegnącą z Konstantynopola do Belgradu. W czasie istnienia Pierwszego Państwa Bułgarskiego (681-1018), ze stolicą w Plisce i Presławiu, miasto początkowo wchodziło w skład Cesarstw Bizantyjskiego, dopiero w 809 roku, po długim oblężeniu, zdobył je bułgarski chan Krum i przyłączył do swojego państwa. Miasto było wtedy nazywane przez Słowian Sredec (środek) i nazwy tej używano do 1879 roku, gdy oficjalnie nadano obecną.

Panowanie Imperium Osmańskiego zakończyło się z chwilą gdy wojska rosyjskie wkroczyły do miasta, 4 stycznia 1878 roku. Zawarto wówczas Pokój w San Stefano, a następnie Traktat Berliński, w wyniku którego powstało Księstwo Bułgarii, a stolicę kraju przeniesiono z Tyrnowa do Sofii. Zależne od Turcji państwo w 1908 roku, po ogłoszeniu deklaracji niepodległości, stało się Carstwem Bułgarii. W trakcie II wojny światowej Bułgaria była sprzymierzeńcem nazistowskich Niemiec, co doprowadziło do kilkunastu ciężkich bombardowań alianckich, w latach 1943–1944. Bułgaria została wyzwolona przez armię sowiecką i stała się stolicą komunistycznej Ludowej Republiki Bułgarii.

Sofia leży w kotlinie, pięknie otoczona wysokimi górami, z bardzo znaną przez narciarzy górą Witosza. Jest to największe miasto w kraju, liczy ponad 2 miliony obywateli. Po przyjęciu Bułgarii do Unii Europejskiej Sofia stała się miastem dynamicznym, odznacza się unikalną kombinacją architektury europejskiej i komunistycznej, a także wielu pięknych kościołów ortodoksyjnych.

Ciekawymi zabytkami są: sobór Aleksandra Newskiego, znajdująca się w pobliżu cerkiew św. Zofii, meczet Banja Baszi i łaźnie tureckie.

Sobór to główna świątynia patriarsza autokefalicznego Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Budowę rozpoczęto w roku 1882, zakończono w 1912. We wnętrzu świątyni znajduje się zespół fresków wykonanych przez artystów rosyjskich i bułgarskich

W centrum Sofii uwagę zwraca minaret meczetu Banja Baszi, wciąż czynnej świątyni wzniesionej w 1576 r. Tuż obok stoi budynek Głównej Łaźni Mineralnej.  Podziemne źródła wody płynącej w tym miejscu osiągają temperaturę 46,7°C. Niestety łaźnia nie działa od 20 lat, pozostaje więc podziwiać architekturę budynku wybudowanego w orientalnym stylu, ozdobionego kaflami ceramicznymi. Tuż obok znajduje się pijalnia wód, gdzie wciąż można napić się prosto ze źródła.

W centrum stolicy znajdują się ruiny starego rzymskiego miasto, antycznej Serdiki. Odkryto je podczas budowy metra. Przemierzając Sofię praktycznie co chwilę napotyka się ruiny rzymskich budowli, elementy kolumn czy ozdób. Najokazalsze są przy głównej stacji przesiadkowej metra. Podziemną oazę antyku, odkrytą na dość znacznej powierzchni, można obejrzeć bez biletu.

Więcej zdjęć TU

Melnik

Melnik, to miasto znane z unikalnych piaskowych form skalnych otaczających go oraz wina z endemicznych odmian winorośli, którego smak docenił sam Winston Churchill.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy Melnik został założony. Po raz pierwszy w dokumentach pojawia się w XI wieku. W czasach późniejszych, z racji swojego położenia na styku kilku państw, wielokrotnie zmieniał przynależność państwową. Przez pewien okres należał m.in. do Bizancjum, które również pozostawiło po sobie ślady, w postaci ruin bizantyjskich domów. Po podboju Bałkanów przez Osmanów wszedł w skład imperium, a jego znaczenie spadło, aż do przełomu XVII/XVIII w., kiedy to rozpoczął się okres prosperity, związanej z produkcją wina i tytoniu. W tym czasie wybudowano tu wiele szkół i kościołów.

W końcówce XVIII w. Melnik posiadał 1300 domostw, 70 kościołów i ok. 20 tys. mieszkańców. Później jednak pożary oraz wojny doprowadziły do upadku miasta, które dziś jest znane jako najmniejsze miasto w Bułgarii, mające ponad 200 mieszkańców.

Atrakcją turystyczną jest Dom Kordopułowa, bogatego kupca, w którym dziś mieszczą się muzeum etnograficzne oraz piwnice winne.

Więcej zdjęć TU

Monastyr Rilski

Monastyr Rilski jest jednym z najbardziej interesujących i najpiękniejszych obiektów w Bułgarii, a z pewnością najbardziej znanym. Pokryte freskami ściany głównej cerkwi, jej kopuła, białe mury samego monastyru wyglądają baśniowo na tle wspaniałych górskich szczytów. Monastyr leży na południowych peryferiach północno-zachodniej części gór Riła. Jest to największy klasztor w Bułgarii, a w świadomości Bułgarów stanowi prawdziwą narodową świętość. W 1983 monastyr Rilski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Twierdza Bełogradczik

Bełogradczik to niewielka miejscowość w północno-zachodniej Bułgarii, położona w zachodniej części pasma górskiego Stara Płanina. Miasteczko otaczają malownicze skały, które ciągną się na długości 30 km, powstałe ponad milion lat temu podczas wypiętrzania się pasma górskiego. Nazwy niektórych skał nawiązują do ich kształtów, z czym wiążą się legendy.

Jedna z formacji skalnych stała się częścią monumentalnej Twierdzy Kaleto.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s