Rezerwat Uvac

Jugosławia była pięknym krajem, z wieloma atrakcyjnymi miejscami i w tym nadmiarze część ciekawych miejsc zaniedbywano. Serbia, państwo powstałe po rozpadzie federacji, to jeden z tych regionów Jugosławii, jaki zaniedbano i nie dość dobrze rozreklamowano, dlatego w Serbii można oglądać cuda natury w spokoju, skupieniu, bez przepychania się w tłumie turystów.

Rezerwat Uvac znajduje się w odległości 230 km od Belgradu. Jest położony w południowo-zachodniej Serbii, niedaleko od miasteczka Nova Varoš. W centrum rezerwatu znajduje się kanion rzeki Uvac i doliny jej dopływów. Wody rzeki wyżłobiły głębokie koryto w skałach wapiennych i uformowały kanion z wysokimi, stromymi a jednocześnie bardzo malowniczymi zboczami. Średnia głębokość kanionu to 350 m.

W części doliny utworzono rezerwat przyrody, by chronić sępa płowego przed wyginięciem. Te rzadkie ptaki upodobały sobie właśnie ten teren. Przed objęciem ochroną sępy były gatunkiem wymierającym. W 1992 roku żyło tylko 7 par ptaków, a w 1994 roku zaczęto ich dokarmianie. Na miejsce wyznaczone rocznie dostarcza się 120 ton padłych zwierząt i odpadów z rzeźni. Dzięki temu, liczba sępów płowych zwiększyła się do ok. 500 par. Kolonia jest największą na Bałkanach i jedną z większych w Europie.

Rezerwat leży pomiędzy górami Zlatibor i Zlatarw, w sąsiedztwie miasta Sjenica. Uznawany jest za najpiękniejsze miejsce w Serbii i Europie. Rzeka Uvac meandruje wśród wysokich wapiennych skał, w których nie brakuje jaskiń. Przybywający do rezerwatu turyści mogą w przejrzystych strumieniach rzeki oglądać kilkanaście gatunków ryb, a nad głowami śledzić loty ponad 100 gatunków ptaków, w tym wspomnianego sępa płowego oraz orły.

Najciekawszą częścią rezerwatu są meandry, które robią niesamowite wrażenie. Zakola rzeki to wizytówka doliny, wręcz urzekają urodą i dlatego są najczęściej upamiętniane na fotografiach. Ich widok z góry zapewnia specjalny taras widokowy. W to arcyciekawe miejsce można dojechać busami wynajętymi w Sjenicy lub dojść pieszo. Trasa wynosi jednak kilkanaście kilometrów i wymaga dobrego przygotowania. Można również wybrać się na wycieczkę statkiem i obejrzeć meandry i otaczające wzniesienia z innej perspektywy.

Więcej zdjęć TU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s