MACEDONIA

Macedonia to kraj leżący niemal dokładnie w środku Półwyspu Bałkańskiego. Rzadko jest głównym celem wyjazdów turystów z Polski. Miłośnicy kultury ludowej i ciekawych zabytków, poszukiwacze urokliwych zakątków, płetwonurkowie, wielbiciele gór, powinni jednak zwrócić na ten kraj uwagę.

DSCF5445

Stolica kraju, Skopje, oczarowuje nowo wybudowanym centrum, stworzonym ze zdumiewającym rozmachem, pełnym budowli zaprojektowanych w różnych stylach architektonicznych i monumentalnych pomników.

Miasta i górskie wsie kryją niezliczone zabytki, wiekowe cerkwie i monastyry, pozostałości budowli z czasów rzymskich, stare twierdze pamiętające boje toczone na tych ziemiach.

Macedonia to kraj niezapomnianych krajobrazów, rozległych i wyniosłych gór zajmujących większą część kraju, urzekających kanionów i ślicznych jezior. Perłą wśród jezior jest Ochrydzkie.

Bałkańskie państwo, podobnie jak jego sąsiedzi, to także producent wybornych win, ze smakiem których, a także z etapami produkcji można zapoznać się odwiedzając pięknie położone winnice.

Jeśli dodamy do tego barwną kulturę Macedończyków, z żywiołowymi tańcami, pięknymi pieśniami i znakomitą kuchnią regionalną, otrzymamy jedyny w swoim rodzaju bałkański kalejdoskop.

Twierdza Samuela

Twierdza wznosi się na wzgórzu ponad Ochrydem. Pochodzi z połowy IV w. p. n. e. Mury twierdzy obejmowały ze wszystkich stron całe wzgórze ochrydzkie, z wyjątkiem południowej ściany od strony jeziora. Miasto było chronione wysokimi murami i wieżami o długości 3 kilometrów. Do starej części miasta wchodziło się przez 3 bramy, z których zachowała się tylko jedna, Górna Brama czyli Gorna Porta.

W czasach cara Samuela w latach 976-1014 i jego następców, aż do roku 1918, Ochryd był stolicą pierwszego państwa Słowian macedońskich. Odnowiona twierdza zachowała swój monumentalny szkielet.

Ochryd to malownicze miasto leżące na zboczach gór Galiczicy, nad pięknym Jeziorem Ochrydzkim. Cenne wczesnochrześcijańskie zabytki i inne skarby architektoniczne zapewniają mu miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Ochrydzkie, noszące nazwę od pełnego zabytków miasta, jest najgłębszym jeziorem na Bałkanach i najstarszym w Europie. W jego krystalicznych wodach żyje ponad 200 endemicznych gatunków zwierząt. Głębokość sięga 300 metrów. Woda jest czysta i ciepła, idealna do kąpieli. Jezioro jest także wymarzonym miejscem dla ludzi zakochanych w nurkowaniu. Akwen wraz z otaczającym regionem od 1979 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Więcej zdjęć twierdzy TU

Więcej zdjęć Ochrydy TU

Popova Kula

Macedońskie wina nie należą do popularnych na polskim rynku. Z czasem powinno to ulec zmianie, gdyż coraz częściej trasy wycieczek biur podróży obejmują znaną w Europie winnicę Popova Kula, położoną na południowym zboczu góry Veliko Brdo, na zachód od miasteczka Demir Kapija.

Winnica przyjęła nazwę Popova Kula (Wieża Popa) od nazwy wieży, która niegdyś służyła jako punkt kontrolny na starym rzymskim szlaku. Wieki temu została zniszczona. Właściciele winnicy odbudowali ją jako część budynku winiarni, wykorzystując jej nazwę i symbol jako znak rozpoznawczy winnicy i wina.

Podczas pobytu w Popovej Kuli można przyjrzeć się etapom powstawania wina. . Produkuje trunek z 11 różnych odmian winorośli. Jest jedną z niewielu na Bałkanach, wytwarzających wino z regionalnych, endemicznych odmian winorośli, ale również innych.

Odwiedzenie Popovej Kuli ma także inny wymiar. Jest położona w niebywale pięknym miejscu, dlatego warto tam zaplanować kilkugodzinny pobyt. W działającej przy winiarni restauracji można podziwiać, siedząc na tarasie lub pod namiotem, wspaniałe krajobrazy i jednocześnie delektować się smakiem dań regionalnych.

Więcej zdjęć TU

Heraklea Lyncestis

Herakleia Lyncestis (leży 5 km od Bitoli), to starożytne miasto greckie założone w IV wieku p.n.e. przez twórcę potęgi macedońskiej – Filipa II. Miasto zostało nazwane na cześć mitycznego greckiego herosa, Heraklesa. Lyncestis pochodzi od nazwy starożytnego królestwa podbitego przez Filipa II, gdzie miasto było zbudowane.

Niektórzy twierdzą, że w czasach rozkwitu Heraklea była większym miastem niż Ateny. Utraciła swoje znaczenie od połowy II wieku p.n.e., kiedy Rzymianie podbili Królestwo Macedonii i podzielili ją na 4 regiony, Heraklea znalazła się w czwartym. Główna droga rzymska w tym obszarze biegła przez Herakleę, będącą ważnym przystankiem. Z czasów rzymskich odnaleziono obiekty takie, jak: wotywne pomniki, portyk, termy, amfiteatr i mury miasta oraz piękne mozaiki. Zachował się też amfiteatr, odnaleziony przez archeologów dopiero w 1968 roku. Został zbudowany przez rzymskiego cesarza Hadriana w centrum miasta, na wzgórzu. W środku znajdowały się 3 klatki dla zwierząt. Teatr stracił funkcję pod koniec IV wieku n.e., kiedy w Cesarstwie Rzymskim zakazano walk gladiatorów.

We wczesnym okresie chrześcijańskim Heraklea była ważną siedzibą biskupią. Z tego okresu pochodzą bazyliki Mała i Wielka.

Więcej zdjęć TU

Po wielkim trzęsieniu ziemi, które zniszczyło miasto na początku VI wieku n.e., mieszkańcy stopniowo je opuszczali. Pod koniec VI wieku Draguwici, słowiańskie plemię wypchnięte z północy przez Awarów, osiedlili się w okolicy Heraklei. Ostatnia emisja monety pochodzi z około 585 roku, co sugeruje, że miasto było ostatecznie przejęte przez Słowian. W miejscu opuszczonego miasta zbudowano kilka chat.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s