Kanion Matka

Kanion Matka znajduje się 15 kilometrów od stolicy Macedonii, Skopje. Obejmuje obszar 5000 ha, na którym znajdują się cerkiewki i monastyry. Odnajdujemy tam także jaskinie, z których najdłuższa ma 176 metrów.

Jezioro kanionu to sztuczny zbiornik powstały po wybudowaniu zapory na rzece Treska. Po minięciu zapory napotykamy monastyr św. Andrzeja, wybudowany w 1389 r. przez syna serbskiego króla Vukasina, Andrijasa. We wnętrzu cerkwi św. Andrzeja w kompleksie klasztornym znajduje się zespół fresków wykonanych przez mnichów Grzegorza i Kalesta Cyryla oraz metropolitę Jana. Cerkiew monasterska nad Treską powstała w roku bitwy na Kosowym Polu, stając się tym samym ostatnim zabytkiem architektury typowo serbskiej w regionie macedońskim.

Obok znajduje się restauracja z tarasem nad wodą oraz przystań łódek i wypożyczalnia kajaków, którymi można pokonać kilkunastokilometrowy odcinek jeziora.

Kanion to wręcz magiczne miejsce, w którym zapomina się o trudach życia. Po jednej i drugiej stronie jezioro otaczają wysokie wzniesienia. Po stronie prawej, kilkanaście metrów nad wodą, na odcinku ok. 5 kilometrów, ciągnie się kamienna ścieżka o szerokości 50-70 centymetrów. Ma zabezpieczenie. Na końcu bezpiecznego szlaku planuje się wykonać nad kanionem wiszący most, prowadzący do wejścia jaskini Vrelo. Jaskinia udostępniona do zwiedzania jest wpisana na listę Nowych 7 Cudów Natury na świecie, ze swoimi stalaktytami i dwoma wewnętrznymi jeziorkami.

1 września 2016 r. Polak Krzysztof Starnawski zanurkował w jaskini Vrelo na głębokość 230 metrów. Potwierdził, że 20 metrów głębiej (poniżej 230 metrów) wciąż nie było widać dna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s