KRAJ WINA

Mołdawia to państwo położone na terenach historycznej Besarabii, graniczy z Ukrainą, Naddniestrzem i Rumunią. Nazwa została przyjęta od bardziej rozległego regionu, dawnej jednostki politycznej. Region nazwany zaś został od jednej z jego głównych rzek – Mołdawy. Czasem używana jest nazwa Mołdowa, niezalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP. Komisja zaleca wyłącznie formy Mołdawia i Republika Mołdawii.

Historia

W końcu XIV w. powstało Hospodarstwo Mołdawskie, które początkowo podlegało wpływom węgierskim i polskim, a od końca XV w. stało się lennem imperium osmańskiego. Jego największy rozkwit przypada na okres rządów hospodara Stefana III Wielkiego (1433-1504). Był to wówczas silny organizm państwowy utrzymujący niepodległość. W 1774 roku obszary północnej Mołdawii zostały przyłączone do Imperium Habsburgów. W 1812 roku wschodnia część Mołdawii, tzw. Besarabia, została przyłączona do Rosji. Dzieje Besarabii toczyły się odtąd odmiennie od zachodniej części państwa. Przez dziesięciolecia wschodni obszar pozostawał w sferze zainteresowania Rosji.

Na mocy postanowień traktatu paryskiego z 28 października 1920 r. mocarstwa zachodnie uznały przyłączenie Besarabii do Rumunii. Podczas negocjowania traktatu byli nieobecni zarówno rosyjscy, jak i besarabscy przedstawiciele, co stało się powodem nieuznawania traktatu przez ZSRR. W tajnym protokole dodatkowym, do podpisanego 23 sierpnia 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, Besarabię określono jako obszar znajdujący się w obszarze wpływów ZSRR. W maju 1940 r. ZSRR zaczął coraz częściej wysuwać roszczenia do terenów położonych między Dniestrem a Prutem. W 1944 r., po wkroczeniu Armii Czerwonej na Bałkany, przywrócono granicę rumuńsko-radziecką na Prucie, konsekwencją czego było powstanie Mołdawskiej SRR. Mołdawia była częścią ZSRR do 1991 roku. Pojawiały się wówczas tendencje połączenia z Rumunią, jednak w marcu 1994 zdecydowana większość głosujących opowiedziała się w referendum za niepodległością.

Republika Mołdawska to od wieków „kraina winem płynąca”. W krajobrazie kraju dominują pagórki, na których powstaje wiele nowych winnic. Dzięki nim, republika sukcesywnie staje się liczącym graczem na światowym rynku wina.

Podróżując po Mołdawii warto zwiedzić kraj pod tym kątem. Ciekawostką na pewno jest to, że od 21 marca 2017 r. wino w kraju ze stolicą w Kiszyniowie jest zaliczane do kategorii produktów spożywczych. A to oznacza, że producenci mogą swobodnie reklamować swoje produkty w mołdawskich mediach.

Winnica

Największe na świecie piwnice winne to jeden z magnesów przyciągających turystów. Milestii Mici ma 200 km podziemnych korytarzy i z tego powodu oraz dzięki liczbie zgromadzonego w piwnicach wina (1,5 miliona butelek), została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Piwnice i winiarnia znajdują się w okolicach Kiszyniowa. Szerokie tunele, długości 200 kilometrów, tworzące jeden system, powstały w skale wapiennej, z której wydobywano bloki służące do budowy pałaców w stolicy kraju. Kiedy zauważono, iż panujące tam warunki – temperatura (ok.16 stopni C.) oraz wilgotność powietrza, są idealne do przechowywania wina, postanowiono to wykorzystać. Dotychczas zagospodarowano na ten cel 55 kilometrów korytarzy. Fragment tego potężnego magazynu jest udostępniony turystom. To co można zobaczyć robi duże wrażenie.

Już sam wjazd na teren winnicy budzi emocje. Turystów witają dwie fontanny, w których z drewnianych beczułek leje się biały i czerwony płyn. Niestety, to tylko koloryzowana woda.

Odkrywanie tajemnic piwnic rozpoczyna 5 minutowa przejażdżka busami wzdłuż ścian, po obu stronach których, spoczywają potężne bukowe beczki. Są puste, gdyż spaliny i wyższa temperatura nie wpływają pozytywnie na leżakowanie wina. Zwiedzający mogą sobie uzmysłowić jak to wygląda w innych odcinkach korytarzy.

Do oglądania jest też udostępniona ogromna komora, w której leżakuje stare wino w butelkach. Część boksów ma kraty i zamknięcia. Są wynajmowane przez zamożnych Rosjan i Chińczyków, którzy kilka razy w roku przyjeżdżają po jedną lub dwie butelki wybornego wina.

Ostatnim punktem programu zwiedzania winnicy jest degustacja kilku gatunków wina i poczęstunek. Odbywa się to w obecności zespołu ludowego.

 

 

Stolica

Kiszyniów nie obfituje w zabytki. Stolica Mołdawii nie utraciła wyglądu miasta radzieckiego.  Nad całością góruje pomnik Stefana III Wielkiego – narodowego bohatera Mołdawii, którego imię nosi główny bulwar miasta. Najciekawszymi budowlami przy nim usytuowanymi są Łuk Triumfalny i Cerkiew Narodzenia Pańskiego. Atrakcją turystyczną jest bazar, na którym można kupić szereg ciekawych pamiątek: matrioszki, popiersie Lenina lub Stalina, czapkę a nawet cały mundur żołnierza radzieckiego, stare odznaczenia, a także koszulkę z podobizną Putina.

Więcej zdjęć TU

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s