Rumunia – Bukowina i Maramuresz

Rumunia to mozaika kultur, tradycji i narodowości, wciąż jeszcze nie dość dobrze odkryta przez turystów. To tam odnajdujemy zamki Włada Palownika, znanego bardziej jako krwawy arystokrata Drakula. Ponadto kolorowe bukowińskie klasztory, warowne kościoły, orientalne zabytki, secesyjne pałace, a także dzikie i piękne góry, krasowe wąwozy, wulkany błotne i deltę Dunaju, gdzie można zobaczyć pelikany.
Warto podkreślić, że informacje o niebezpieczeństwach na drodze, namolnych Romach, rzekomym brudzie i wiekowym zacofaniu tego kraju, to tylko wspominki z minionej epoki, przed przyjęciem tego kraju do Unii Europejskiej.
Jednym z najciekawszych regionów Rumunii, a zarazem najbardziej kolorowych, jest Bukowina. Bukowina to kraina historyczna, położona między Karpatami Wschodnimi a środkowym Dniestrem. Dzieli się na część: północną, należącą do Ukrainy i południową w obszarze Rumunii.
Region słynie przede wszystkim ze średniowiecznych klasztorów z częściowo zachowanymi polichromiami zewnętrznymi. Kilka cerkwi klasztornych zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w miejscowościach: Arbore, Vatra Moldoviței, Voroneț, Mănăstirea Humorului, Pătrăuți oraz Suczawa.

DSCF3239
Na Bukowinie interesujące są wsie. Frontowe elewacje drewnianych domów, czasem całe budynki, pokrywa się warstwą tynku i maluje w miejscowe wzory. Równie pięknie prezentują się bramy wejściowe na podwórka, będące przykładem kunsztu rzeźbiarskiego.

Innym ciekawym regionem północnej Rumunii jest Maramuresz. Często traktowany jako część Siedmiogrodu, bowiem w latach 1867-1918 Maramuresz leżał w granicach węgierskiej części Austro-Węgier. Jest to wyjątkowy obszar na mapie Rumunii. Kilka cerkwi, ze strzelistymi wieżyczkami uznano za element światowego dziedzictwa, osiem wpisano na listę UNESCO.
Odwiedzając region Maramuresz nie można pominąć miejscowości Săpânța (czyt. Sapanca), w której znajduje się tzw. Wesoły Cmentarz. To dzieło artysty naiwnego, Stana Ioana Patrasa, który stworzył rzeźbione nagrobki ze scenami przedstawiającymi zmarłego. Kolorowa płaskorzeźba w sposób humorystyczny przedstawia okoliczności śmierci, a sformułowany na nagrobku wierszyk opowiada o jego życiu. Drugiego takiego cmentarza nie ma na świecie. Lokalny artysta zaczął wykonywać nagrobki w 1935 roku. Jedno z humorystycznych epitafiów o zmarłym brzmi:
Tutaj ja spoczywam Pop Toader się nazywam.
Na klarnecie ja grałem i palinkę popijałem,
o tym ja tylko myślałem, gdy po tej ziemi stąpałem.
Miałem też swoje smutki, żywot mej żony był krótki.
Ludziom wesoło śpiewałem, sam sobie w kącie płakałem.
Cmentarz graniczy z cerkwią, do której przybywają w niedzielę mieszkańcy okolicznych wiosek, niezależnie od wieku i płci ubrani w stroje ludowe. Strój ludowy jest tu noszony z dumą. Tradycyjne spódnice mają długość lekko powyżej kolana, noszą je kobiety bez względu na wiek.
Podobnie jak w Bukowinie, charakterystycznym elementem zabudowy marmaroskiej są finezyjnie rzeźbione drewniane bramy. Nie są wcale zapowiedzią bogactwa. Często stoją za nimi stare, rozpadające się chałupy. Bramy są elementem folkloru i unikatowej kultury regionu.

Region Maramuresz to stare, zabytkowe budowle, ale też piękne Karpaty Marmaroskie, pełne urzekających krajobrazów. Najwyższy szczyt Gór Marmaroskich to Fărcăul (1961 m n.p.m.). Rumunia jest krajem pasterskim, jednym z nielicznych, gdzie pasterz owiec to zawód. Przemieszczając się po Karpatach często spotyka się szałasy stojące obok szlaku komunikacyjnego, w których tradycyjnymi metodami wykonywane są pyszne sery. Można je kupić od pasterzy, są to produkty tanie i zdrowe, gdyż Rumunia jest krajem rolniczym o stosunkowo nieskażonym środowisku.

Wycieczki do Rumunii są w ofercie BP AGAT

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s