FESTIWAL ŚWIATEŁ W BERLINIE

Co roku w centralnej części Berlina, już od roku 2005, odbywa się kultowe wydarzenie – Festiwal Świateł. Przez kilka październikowych wieczorów miasto ma zupełnie inne oblicze: bajkowe, malarskie, pełne romantyzmu, zapierające dech w piersiach. Po zapadnięciu zmroku wiele najważniejszych, najbardziej rozpoznawalnych budynków stolicy Niemiec, zdobią fantastyczne iluminacje.

Iluminacje przygotowują znani artyści z całego świata. Sponsorami są duże firmy. Co roku, pełną listę iluminowanych budynków i placów można znaleźć na oficjalnej stronie organizatora imprezy.

Zaprojektowane na Festiwal Świateł iluminacje robią wielkie wrażenie. Fascynujące jest to, że pod wpływem różnokolorowych świateł budowle zmieniają się, przybierają inne kształty, wymiary. Oczywiście jedynie w naszej wyobraźni, taki jest zamysł artystów.

Animacjom świetlnym towarzyszy nastrojowa muzyka, a wokół budowli gromadzi się mnóstwo spontanicznie reagujących obserwatorów. Festiwal świateł jest więc pewnego rodzaju teatrem na powietrzu.

Najwięcej oświetlonych budowli znajduje się przy ulicy Unter den Linden. Spacer po niej kończy się przed Bramą Brandenburską, która ze względu na swój charakter otwiera przed twórcami iluminacji największe możliwości.

Iluminacje są sekwencją kilku, kilkunastu minut. Najdłuższa, z reguły, jest wyświetlana na bramie. Sekwencje są stale powtarzane, a więc po jedno, dwukrotnym obejrzeniu turyści i berlińczycy przemieszczają się w kierunku kolejnej budowli. Animacje są wyświetlane przez wiele godzin, więc nie jest potrzebny pośpiech z obawy, że coś umknie, czegoś nie zobaczymy.

Tegoroczny festiwal będzie odbywał się od 6-15 października. Warto wiedzieć, że kolorowo rozświetlone obiekty można oglądać bez żadnych opłat. Można też skorzystać ze specjalnie przygotowanych, płatnych wycieczek, tzw. lightseeing. Oferują one podziwianie iluminacji z pokładu również barwnie oświetlonego statku, podczas jazdy autobusem, rowerową taksówką czy limuzyną. Organizowane są także wycieczki piesze z przewodnikiem, a nawet loty balonem.

Więcej zdjęć TU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s