WERONA

Werona leży w północno-wschodnich Włoszech, w regionie administracyjnym Wenecja Euganejska (Veneto), nad rzeką Adygą, u podnóża Alp Weneckich. Jest znaczącym ośrodkiem handlu i jednym z najbogatszych miast północnych Włoch, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez wielu Werona uważana jest za najpiękniejsze włoskie miasto. Zachwyca ogromną liczbą pięknych zabytków, pałaców, zamków, mostów i kościołów. Spacer jej malowniczymi i wąskimi uliczkami, które w większości wyłożone są marmurem, to idealne i wymarzone miejsce dla osób lubiących aktywną turystykę.

Miasto znane było już w V-IV w. p.n.e. W 86 r. p.n.e. Werona została włączona do państwa rzymskiego.

Werona to ważny ośrodek turystyczny odwiedzany corocznie przez ponad trzy miliony ludzi, ze względu na swoje artystyczne i architektoniczne skarby, przedstawienia w operach i teatrach, ale przede wszystkim dlatego, że jest miejscem rozgrywania się tragedii Szekspira pt. „Romeo i Julia”.

Piazza delle Erbe to jedno z  bardziej malowniczych miejsc Werony. Wykładany biało-różowymi marmurami był rzymskim forum na skrzyżowaniu dwóch głównych arterii miasta. Życie tętniło na nim już w I w. p.n.e. W jego centralnym punkcie znajduje się fontanna Madonna Verona. Nad placem góruje 84-metrowa Torre dei Lamberti. Budowa średniowiecznej wieży zegarowej rozpoczęła się w roku 1172. Wokół placu usytuowane są średniowieczne budynki. Uwagę zwracają Domus Mercatorum, giełda kupiecka i magazyn. Na marmurowych płytach placu codziennie odbywa się targ.

Plac Dantego i dziedziniec romańskiego Palazzo della Ragione należą do najbardziej romantycznych miejsc w tym mieście. Dziedziniec otaczają arkady, do budynku przylegają pięknie rzeźbione schody z różowego marmuru.

Centrum miasta stanowi Piazza Bra, nieregularny plac, na który wchodzi się poprzez tzw. Portoni della Bra, bramę w postaci dwóch wielkich łuków. Plac znajduje się obok symbolu miasta – imponującego amfiteatru. Jest to jeden z największych rzymskich amfiteatrów na świecie, pochodzi z I wieku naszej ery, kiedy cesarzem został Klaudiusz. Antyczny amfiteatr, trzeci co do wielkości we Włoszech, ustępuje jedynie rzymskiemu Koloseum i Arenie w Kapui. W amfiteatrze odbywały się ulubione przez starożytnych widowiska – walki zwierząt, zapasy i pokazy walk gladiatorów. Jego imponujące pierwotne wymiary to 152 na 153 metry. Niestety, trzęsienie ziemi w 1183 roku nieco naruszyło konstrukcję zewnętrznego pierścienia murów. Dziś możemy sobie jedynie wyobrazić, że miały wysokość aż 30 metrów! Mimo tego uszczerbku oszałamia wielkością, dobrze zachowanymi galeriami o strzelistych łukach i 44 marmurowymi rzędami siedzisk-schodów. Szacuje się, że widownia mogła pomieścić w starożytności do 30 tysięcy osób.

Zamek Castelvcchio to forteca kolejnych władców Werony.

Miasto słynie z renesansowych palazzi i pięknych balkonów. Na jednym z nich rozgrywa się akcja szekspirowskiej tragedii, zaś domy zamieszkiwane niegdyś przez nieszczęśliwych kochanków i rzekomy nagrobek Julii są celem pielgrzymek turystów z całego świata. Dom rodu Capuletich (obecnie Casa di Giulietta, czyli dom Julii) istnieje i mieści się przy via Capello 23. Wygląda dokładnie tak, jak opisał go w sztuce Szekspir, choć słynny balkon dobudowano dopiero w 1935 r.

Pomimo, że historia zakochanych jest wyłącznie fantazją angielskiego poety, to zwaśnione rody Capuletich i Motecchich istniały naprawdę. Wiele osób wątpi w istnienie romansu Romea i Julii, wywodzących się z tych rodów. Szekspir przy pisaniu sztuki mógł jednak inspirować się autentyczną historią, zapisaną w starych kronikach, które wspominają także o konflikcie dwóch miejscowych rodzin.

Oczywiście, jest i „prawdziwy” dom Romea przy via Arche Scaligere. Każdy ma prawo wierzyć w to, co chce. Wędrówka szlakiem słynnej pary kochanków z Werony przynosi wielu osobom radość. I o to w tym wszystkim chodzi.

Więcej zdjęć TU

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s