LIGURIA

Liguria to jeden z najmniejszych włoskich regionów, w kształcie łuku, który rozciąga się pod Piemontem. W Ligurii spotykają się dwa łańcuchy górskie, Alpy i Apeniny. Od południa graniczy z Morzem Liguryjskim. Wybrzeże raz jest niedostępne, poszarpane, ze stromymi, urwistymi klifami, a raz urzeka pięknymi, piaszczystymi plażami. Riwiera Włoska, obejmująca Ligurię, będąca przedłużeniem Riwiery Francuskiej, obejmuje prawie 300 kilometrów. Małe wioski i miasteczka tego regionu, wyrosłe na zboczach gór, wokół małych zatoczek, powalają niepowtarzalnym wyglądem i klimatem. Ze względu na oszczędność terenu domy są wąskie, za to wysokie i mają różnokolorową elewację. Uroku dodają im przydomowe ogrody, z przepięknymi kwiatami, w Polsce spotykanymi tylko w doniczkach. Mowa o orchideach, storczykach i kaliach.

lig

W Ligurii przez cały rok panuje łagodny klimat.

Genua

Genua leży w północno-zachodniej części Włoch. Jest to stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Liguria.

Miasto jest największym portem morskim Włoch, co ukształtowało jego wygląd i charakter. Trasy wycieczkowe po Genui z reguły rozpoczynają się od domu Krzysztofa Kolumba – zabytkowego budynku będącego XVII-wieczną rekonstrukcją domu, w którym według przekazów miał spędził swoją młodość wielki żeglarz. Aktualnie znajduje się w nim muzeum z pamiątkami po żeglarzu.

Spacerując wąskimi, romantycznymi uliczkami miasta można dojrzeć mnóstwo zabytkowych pałaców, które świadczą o wielowiekowej świetności i bogactwie Genui.

W Genui warto zobaczyć średniowieczną bramę miejską Porta Soprana znajdującą się obecnie w centrum miasta. Ponadto Katedrę San Lorenzo. Przy via Balbi wznosi się XVII-wieczny Pałac Królewski rodu Balbi, przebudowany w następnym stuleciu przez Fontanę, który jest twórcą m.in. monumentalnych, podwójnych schodów oraz pięknego, rozległego ogrodu. W pałacu mieści się obecnie Museo di Palazzo Reale. Pałac, wraz z innymi renesansowymi i barokowymi pałacami Genui, został wpisany w 2006 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako Genua Le Strade Nuove i system pałaców Rolli.

Turyści nie powinni ominąć Piazza De Ferrari, przy którym znajdują się budynki opery i akademii sztuk pięknych, wielka fontanna oraz pomnik Garibaldiego.

Atrakcją miasta jest ponadto Aquarium di Genowa, zbudowane w roku 1992 z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki przez Kolumba. Jest to drugi pod względem wielkości obiekt tego typu w Europie. Mieści się w porcie Antico. Zgromadzono w nim 600 gatunków zwierząt: ryb, płazów i ssaków. Akwarium jest nieźle zorganizowane i pomyślane, trudno się zgubić. Największą atrakcją akwarium są delfiny oraz foki, rekiny i pingwiny. Wszystkie zwierzęta oglądamy z poziomu dna, delfiny i pingwiny można zobaczyć też z lądu.

Sanremo

Sanremo (dawniej San Remo) to jeden z bardziej znanych kurortów Riwiery Włoskiej. Słynie z krajowego festiwalu piosenki. Jego arena, teatr „Ariston”, jest miejscem częstych występów znanych we Włoszech i Europie artystów. Miłośnicy spacerów mogą przechadzać się w Sanremo piękną nadmorską promenadą. Na lubiących silne emocje czeka słynne kasyno, w którym w latach 1951-77 odbywał się jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Europie. W 1967 roku wzięła w nim udział Anna German.

Więcej zdjęć TU

Turystów przyciągają do Sanremo zabytkowe, średniowieczne budynki i wąskie uliczki. Do najciekawszych miejsc, które warto zwiedzić w Sanremo, należą: Katedra San Siro – perełka stylu romańsko-gotyckiego, z XII wieku; Willa Nobla – imponujący budynek z eleganckimi wnętrzami w stylu kolonialnym; cerkiew powstała w 100 dni, na zlecenie matki cara Mikołaja II; Castello Devachan – luksusowa posiadłość z ogrodem i willą z 1909 roku; Sanktuarium Madonny Della Costa – bogaty, barokowy kościół z cudownym obrazem Matki Bożej, a przy tym doskonały punkt panoramiczny oraz Porte di Santo Stefano jedna z 11 oryginalnych, średniowiecznych bram Sanremo, jakie broniły miasta przed piratami.

Portofino

Portofino to mała, pocztówkowa wioska na wybrzeżu liguryjskim. Kolorowe rybackie domki nad malowniczą zatoczką otoczoną wzgórzami, a w niej cumujące luksusowe jachty wskazujące, że miasteczko przyciąga turystów z najwyższej półki.

Miejscowość leży około 25 km na południowy-wschód od centrum Genui. Można się do niej dostać stateczkiem wypływającym z Rappallo.

Miasto było małą rybacką wioską założoną przez Rzymian, dziś uważane jest za jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc wypoczynkowych na Półwyspie Apenińskim. Zawdzięcza to pięknemu położeniu na skalistym cyplu, między błękitem morza a zielenią klifów. Kolorowymi kamieniczkami odbijają się w wodach zatoki, w której cumują, statki turystyczne i drogie jachty. Dookoła portu ciągnie się promenada (zwana Piazzetta) wzdłuż której zlokalizowane są sklepy najdroższych projektantów oraz wykwintne restauracje i kawiarnie.

W Portofino warto odwiedzić kościół San Giorgio, wzniesiony w miejscu sanktuarium wybudowanego przez rzymskich żołnierzy. W kościele podobno znajdują się szczątki św. Jerzego, według legendy przywiezione tutaj przez miejscowych korsarzy w XII wieku.

Wychodząc z kościoła, kierując się w górę, można dojść do opuszczonego zamku, zbudowanego w XVI wieku. Castello Brown w 1867 roku został przekształcony w willę, którą w 1961 roku kupiło miasto.

Po wojnie region odkryli producenci filmowi i reżyserowie, których zainspirował na tyle, że nakręcono tutaj m.in. sentymentalny film „Al di la delle nuvole” z Johnem Malkovichem i Sophie Marceau (1995 rok) oraz epizod „Mody na sukces” (2002).

Więcej zdjęć TU

Rapallo

Rapallo to malownicze miasteczko, jeden z bardziej znanych ośrodków wypoczynkowych w północno-zachodnich Włoszech.

Rapallo położone jest przy jednej z najpiękniejszych zatok Ligurii. Z jednej strony nad miastem dominują zielone, wysokie szczyty, z drugiej graniczy z lazurowym morzem o krystalicznie czystej wodzie. Wzdłuż morza biegnie promenada, przy której rosną palmy i kwiaty. W nadmorskiej zabudowie dominują kolorowe, typowe dla Ligurii kamienice.

Jednym z głównych zabytków miasta jest Castello sul Mare, czyli Zamek na Morzu. Został wybudowany w 1550 roku przez mieszkańców Rapallo jako średniowieczna twierdza warowna. Dziś odbywają się w nim uroczystości kulturalne i różnego rodzaju wakacyjne imprezy.

Spacerując wzdłuż wybrzeża napotyka się duży port jachtowy. To stosunkowo nowoczesna infrastruktura. Cumują tu zarówno niewielkie łodzie i motorówki, średniej wielkości jachty jak i superluksusowe jednostki zamożnych Włochów i gości zagranicznych. Przy ciągnącej się wzdłuż portu Via S. Michele znajdują się luksusowe cztero i pięciogwiazdkowe hotele.

Więcej zdjęć Rapallo TU

Do czasów obecnych w Rapallo zachowało się kilka zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. neoklasycystyczna bazylika św. Gerwazego, XV wieczna wieża strażnicza, XI wieczny kościół św. Stefana i usytuowane na jednym z okolicznych wzgórz Sanktuarium Matki Bożej Montallegro. (Mirosław Sznajder)

Wycieczki do urokliwej Ligurii są w ofercie BP AGAT

Zapraszamy do naszych oddziałów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s