CZARNOGÓRA

Czarnogóra leży w południowej Europie na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Sąsiaduje z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Nazwę Montenegro nadali temu miejscu Wenecjanie pod wpływem widoku, jaki zobaczyli po przybyciu na tereny obecnej Czarnogóry. Surowe góry położone w głębi lądu bardzo ostro kontrastowały z błękitem Adriatyku, stąd określenie ich „czarne góry”.

W Czarnogórze przeważającą część powierzchni zajmują tereny górzyste. Wysokie góry i gęste, porastające je lasy tworzą piękne krajobrazy. W tym nadmorskim państwie znajduje się kilka parków narodowych. Najbardziej popularne są oczywiście plaże. Za najpiękniejsze uznaje się w Budvie, niezwykła jest też wyspa św. Stefana, którą nazywa się wyspą milionerów.

Czarnogóra ma wiele urokliwych miejsc. Bodajże największym jej skarbem jest Boka Kotorska, pięcioramienna, wielka zatoka otoczona wysokimi górami. Jej odnogi są mają językowate kształty. Wyglądem jest porównywana do norweskich fiordów, rozciąga się na długości ok. 30 km. Poszarpane szczyty i turkusowe wody Adriatyku tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Boka uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko na Bałkanach, ale na całym kontynencie. Zachwycająca przyroda nie jest jedyną atrakcją tego zakątka Czarnogóry. Są nimi starożytne i średniowieczne miasta otoczone obronnymi murami. Za najpiękniejsze uchodzi Kotor.

Zatoka Kotorska, będąca naturalnym portem, położonym strategicznie pomiędzy imperiami Europy, była przez wieki miejscem zmagań. Pod koniec XIV w. jej południowa część znalazła się pod panowaniem Republiki Weneckiej, a pozostałą pod koniec XV w. opanowali Turcy. W XVII w. pod panowanie Wenecjan przeszła cała zatoka. Wtedy przeżyła największy rozkwit. Tutejsze porty rywalizowały z Dubrownikiem, a w miastach wzniesiono wiele budowli.

Dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi z dużą liczbą słonecznych dni w Boce Kotorskiej rośnie wszystko: palmy, agawy, dojrzewają morele, brzoskwinie, kiwi, granaty, pomarańcze, cytryny i winorośl. Latem stragany uginają się też od dojrzałych, ociekających sokiem arbuzów oraz dorodnych warzyw.

Budva

Budva to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych w Czarnogórze. Miejski deptak dochodzi do kamienistej plaży z betonowym molem, z którego roztacza się piękny widok na stare miasto i skalisty brzeg Morza Adriatyckiego.

Pierwsi osadnicy pojawili się na tych terenach w V w. p.n.e. Miasto było początkowo pod panowaniem Fenicjan, następnie Greków i Rzymian. Po nich przyszli Wenecjanie, którzy rządzili ponad 400 lat, począwszy od XV w. W XV wieku miasto zostało otoczone potężnymi murami obronnymi, częściowo zachowanymi do obecnych czasów. Wtedy wybudowana została cytadela, którą dwa stulecia później rozbudowali Austriacy. Po upadku Republiki w 1797 roku miasto przejęli Habsburgowie, po II wojnie światowej Budva stała się częścią Jugosławii, obecnie Czarnogóry.

W roku 1979 miasto nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, które zniszczyło większą część zabytkowych kamienic starego miasta. Dziś są odrestaurowane i Budva może się poszczycić jedną z ładniejszych starówek nad Adriatykiem.

Jednym z najcenniejszych zabytków jest okazała trójnawowa katedra św. Jana Chrzciciela. Jej początki sięgają przełomu VIII i IX wieku. W kolejnych wiekach kościół był wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Swój obecny kształt uzyskał w drugiej połowie XIX wieku, kiedy dobudowano neogotycką dzwonnicę. Wieża ta stanowi obecnie jeden z najbardziej charakterystycznych elementów w panoramie Budvy. We wnętrzu katedry przechowywany jest cudowny obraz Matki Boskiej Budvańskiej.

Więcej zdjęć TU

Kotor

Kotor to czarnogórska perła z listy UNESCO. Portowe miasto jest malowniczo położone u podnóża masywu górskiego Lovćen. Jest świetnie zachowanym średniowiecznym miastem, położonym na samym krańcu zatoki. Z trzech stron otoczony górami Lovćen, Vrmac i Dobrota, co zapewniało mu niedostępność. Przed najeźdźcami broniły też miejskie fortyfikacje, które budowano jeszcze w XVIII w.

Zwiedzający dawne mury podziwiają piękny widok na Zatokę Kotorską, wyrastające niemal pionowo z jej wód skalne ściany oraz na miasto. Z góry widać kamienne, wypolerowane przez miliony stóp chodniki, kremowe ściany stojących blisko siebie kamienic oraz cenne, zabytkowe budynki sakralne.

Więcej zdjęć TU

Kotor uznawany jest za jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych w południowo-wschodniej Europie. Zachwyca swoją architekturą, dlatego wąskimi, krętymi uliczkami przemieszczają się dziesiątki turystów zahipnotyzowanych urokiem miasta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s