Ochryda – Macedonia

Ochryda to malownicze miasto leżące na zboczach gór Galiczicy, nad pięknym Jeziorem Ochrydzkim. Cenne wczesnochrześcijańskie zabytki i inne skarby architektoniczne zapewniają mu miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ochryda położona na granicy Macedonii i Albanii jest jednym z najstarszych ludzkich siedlisk w Europie i kolebką słowiańskiej kultury. To czterdziestotysięczne miasto jest rajem dla archeologów. Ślady bytności człowieka, znalezione w jego okolicach, pochodzą nawet z wczesnej epoki kamiennej, mniej więcej 6 tysięcy lat przed Chrystusem. Około tysiąca lat p.n.e. istniało tu znaczące siedlisko ludzkie.

Największy rozwój przypadł na wiek VII. Wtedy wybudowano najpiękniejsze monastyry, kościoły, cerkwie i kapliczki, których duża część przetrwała do dzisiaj. Z miastem łączą się nazwiska dwóch misjonarzy, św. Klimenta i św. Nauma, Św. Klimenta uważa się za twórcę cyrylicy, alfabetu używanego w wielu krajach, m.in.: Rosji, Bułgarii, Serbii i Macedonii.

Według niektórych przekazów w średniowieczu istniało w Ochrydzie 365 cerkwi, tyle ile dni w roku, co jest możliwe ze względu na ówczesną potęgę miejscowych biskupów. Nie  wszystkie były budowlami do jakich przywykliśmy, ze względu na wielkość, porównywalną do dzisiejszego garażu. Niektóre zachowały się do dziś i stanowią perełki dla zwiedzających. Można natknąć się na nie spacerując wąskimi, kamienistymi i krętymi uliczkami miasta.

Surowe z zewnątrz cerkwie i kaplice w środku cieszą kolorami malowideł. Miasto jest jedną wielką kolekcją ikon. Większość z około 800 dzieł to bizantyjskie, napisane między IX a XI wiekiem, co czyni zbiór, drugim po Moskwie, najważniejszym na świecie.

Miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest kościół Jana Ewangelisty w Kaneo. Tę popularność zawdzięcza położeniu, na skale, nad brzegiem jeziora. Nie wiadomo, kiedy został zbudowany, w dokumentach pojawia się po raz pierwszy w 1447 r., ale uważa się, że powstał w XIII wieku.

Jednym z ważniejszych zabytków jest Cerkiew Matki Bożej Peribleptos („Wszechwiedzącej”). Wybudowana została w 1295 r. przez namiestnika bizantyjskiego. To tu przechowywano relikwie św. Klimenta, po tym, jak kościół św. Pantelejmona został przez Turków przekształcony w meczet. Gdy kościół św. Sofia także został meczetem, Peribleptos przekształcono w siedzibę archidiecezji. Freski w jej wnętrzach są jednymi z najstarszych i najważniejszych dzieł sakralnych w Macedonii.

Wspomniany kościół św. Sofia, to jeden z najważniejszych zabytków macedońskiej architektury sakralnej. Istniał prawdopodobnie już w czasach cara Samuela (koniec X w.), odbudowano go w połowie XI wieku. We wnętrzach znajdują się freski pochodzące z okresu odbudowy. Ze względu na świetną akustykę, często odbywają się tu imprezy kulturalne i koncerty muzyki sakralnej i poważnej.

W Ochrydzie odnajdujemy ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki, pochodzącej z V w. Bazylika nosiła prawdopodobnie imię św. Pawła, który nauczał w Lychnidos w I w. Ruiny znajdują się tuż obok odrestaurowanego monasteru św. Pantelejmona. Obok obu zabytków znaleziono dawne baptysterium z IV-VI wieku, z zachowanymi bogatymi mozaikami, w tym znakami swastyk, oczywiście mającymi inne znaczenie niż to, z jakim je kojarzymy.

Odrestaurowany monastyr pod wezwaniem świętego Pantelejmona wybudowany został przez pierwszego z miejscowych arcybiskupów – Klemensa Ochrydzkiego. Obiekt zrekonstruowano na fundamentach dawnego kościoła. Obok monastyru i cennych wykopalisk powstaje nowoczesny kompleks uniwersytecki.

Idąc wąskimi uliczkami Ochrydy, pnącymi się niczym tarasy, można dotrzeć na wzniesienie, by tam z twierdzy Samuela zobaczyć rozciągnięte u podnóża Jezioro Ochrydzkie oraz samą miejscowość. Twierdza pochodzi z XI w., z czasów gdy Ochryda była stolicą państwa bułgarskiego rządzonego przez cara Samuela. Do dziś zachowały się potężne mury i kilkanaście wież obronnych. Z murów, po których szczycie można spacerować, rozpościera się piękny widok. Prace archeologiczne potwierdziły, że twierdzę wybudowano w miejscu, gdzie kiedyś stała inna, pochodząca z IV w. p.n.e., wybudowana prawdopodobnie przez panujących tu wtedy Macedończyków. Twierdza jest jednym z największych obiektów fortyfikacyjnych w Macedonii. Wysokość murów jest różna, od 3 do 16 metrów, w zależności od terenu.

Cennym zabytkiem Ochrydy jest antyczny teatr.Teatr w Ochrydzie nie jest jedyną tego rodzaju budowlą w kraju. Jest grecko-rzymski, ale niektórzy nazywają go rzymskim ponieważ jego obecny wygląd pochodzi z czasów rzymskich.

Ochrydzki został wybudowany ok. 200 r. p.n.e. Nieznana jest jego pojemność, gdyż zachowała się jedynie dolna część widowni. W czasach rzymskich odbywały się tu walki gladiatorów oraz egzekucje chrześcijan.

Wszystko to składa się na nadzwyczajną atmosferę Ochrydy. Krążąc po uliczkach starego miasta, co krok spotyka się budowle z białych kamieni lub czerwonych cegieł zwieńczone wieżyczką lub kopułą, nakryte dachem przypominającym wirującą w tańcu rozkloszowaną spódnicę.

Więcej zdjęć TU

Jedną z licznych atrakcji miasta jest stara wytwórnia papieru czerpanego, w której można poznać poszczególne etapy jego powstawania.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s