ALBANIA

Tirana

Gdyby przeprowadzić sondę i zadać pytanie „Z czym Polakowi kojarzy się Albania?”, to znaczna część odpowiadających wymieniłaby bunkry. I jest to trafna odpowiedzi. Ten niewielki, bałkański kraj wyróżnia się ogromną ilością bunkrów, rozlokowanych na całym jego terytorium. To spuścizna po albańskim dyktatorze. Enwer Hodża twardą ręką rządził od II wojny do 1985 roku. Obawiał się najazdu bliżej niezidentyfikowanego agresora, którym najprawdopodobniej miał być ZSRR lub Chiny. W czasie czterdziestoletniego panowania komunistycznego dyktatora, w Albańskiej Socjalistycznej Republice Ludowej, według różnych źródeł, zbudowano od 700 do 800 tysięcy bunkrów. Bunkry są nadal wszechobecne, stopniowo są jednak wyburzane. Większość przypomina pieczarki. Jadąc przez Albanię można je dostrzec na stokach gór, tuż przy drogach i w ogródkach domostw.

Na mocy dekretu z 22 listopada 1967 r. anulowano wszystkie dokumenty związane z życiem religijnym, ogłoszono likwidację wszystkich religii, wyznań i Kościołów, a także zakazano wyrażania i wyznawania jakiejkolwiek wiary. Albania stała się pierwszym na świecie krajem ateistycznym. Wiele obiektów sakralnych zostało zniszczonych lub przeznaczonych do celów świeckich. Kościoły, meczety i cerkwie zaczęły służyć jako hale sportowe, placówki kulturalne czy urzędy. Jedną z najbardziej interesujących budowli stolicy Albanii jest Meczet Ethem Beja wzniesiony w XVIII wieku. Świątynia stojąca przy głównym placu miasta, Placu Skanderbega, przetrwała okres burzenia wszystkiego, co z związane religią. Dla niej Hodża zrobił wyjątek, oszczędził mimo, że to przecież samo centrum, tuż obok budynków rządowych. Urządzano tu bowiem pokazówki dla odwiedzających Tiranę delegacji, mające zaprzeczać całkowitej ateizacji państwa. Wejść do meczetu mogli jednak wyłącznie zagraniczni goście.

Tirana pełna jest śladów komunistycznej przeszłości. Socrealistyczna architektura dominuje w centrum miasta. Przy czym „perełką” przy głównym bulwarze miasta jest szklano-betonowa piramida zaprojektowana przez córkę dyktatora. W niej miał spoczywać po śmierci, niczym Lenin w mauzoleum na Placu Czerwonym. Wybudowano ją po jego śmierci, wyłożono marmurem. Po obaleniu reżimu, mieszkańcy Tirany zerwali marmur, Hodżę z piramidy usunięto i pochowano na cmentarzu.

Więcej zdjęć TU

Krujë

Krujë to miejscowość popularna wśród polskich turystów ze względu na tamtejszy bazar i możliwość zakupu ciekawych i stosunkowo tanich wyrobów ze srebra. Miasteczko leży 30 km na północny wschód od Tirany, na wysokości 600 m n.p.m., u stóp góry Sarisalltikut należącej do gór Krujë.

Krujë była pierwszą historyczną stolicą Albanii. Jej dzieje sięgają III w. p.n.e., kiedy na jednym ze wzgórz znajdowało się iliryjskie miasto Zgërdhesh, nazywane również Albanopolis. W kolejnych latach mieszkańcy przenieśli swoją osadę wyżej, tworząc dzisiejszą Kruję.

Najsłynniejszym zabytkiem Krujë jest żółty zamek (Kalaja e Krujës). Nazwanie go „zabytkiem” jest lekko na wyrost. Większość budowli to rekonstrukcja, wartość historyczną posiadają tylko górująca nad kompleksem wieża i niewielka część murów. Odbudowę przeprowadzono początku lat 80. ub. wieku, według projektu Pranavery Hodża, córki komunistycznego dyktatora. Mieści się tu Muzeum Skanderbega, w którym zgromadzono wiele zabytków związanych z historią regionu: iliryjską broń, monety, ozdoby, model iliryjskiej łodzi żaglowej i ceramikę.

Droga do zamku prowadzi przez turecki bazar z kramami oferującymi lokalne pamiątki. Odnajdziemy tu m. in.: koniak Skanderberg w ozdobnych butelkach, popielniczki w kształcie bunkra, różne rodzaje broni palnej i białej oraz flagi, koszulki z herbem Skanderbega lub Albanii. Sprzedawcy oferują ponadto różnokolorowe dywany, monety, książki, breloki, posążki Skanderbega, miedziane naczynia oraz talerze z wizerunkiem zamku czy bohatera narodowego. W jednym ze sklepików sprzedających dywany można obejrzeć jak są wykonywane tradycyjną metodą.

Krujë jest ważna dla Albańczyków, bowiem w 1408 roku urodził się tutaj największy bohater narodowy – Gjergji Kastrioti Skënderbeu, czyli Jerzy Kastriota Skanderbeg.

Więcej zdjęć TU

W ofercie naszego biura są wyjazdy pobytowe oraz wycieczki na Bałkany, w tym do Albanii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s