MACEDONIA – Skopje

Republika Macedonii ma na forum międzynarodowym tymczasową nazwę. Dawna jugosłowiańska Republika Macedonii powstała po rozpadzie w roku 1991 Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Problemy z nazwą są efektem sprzeciwu Grecji wobec nazywania tej bałkańskiej republiki Macedonią.

Skopje

Stolica Republiki Macedonii to miasto, jak na standardy europejskie, dość dziwaczne. W jego centrum panuje swoisty misz-masz, będący efektem realizowanego od roku 2010 projektu „Skopje 2014”, zakładającego odbudowę tego najważniejszego obszaru miasta.

Rewitalizacja centrum to skutek trwającego zaledwie kilkadziesiąt sekund trzęsienia ziemi, które nawiedziło miasto w 1963 roku. W gruzach legło około 75 % zabudowań. Dla upamiętnienia tragicznego zdarzenia zachowany został fragment budynku dworca kolejowego z dużym zegarem, którego wskazówki zatrzymały się w chwili wstrząsu, tj. o 5.17.

Władze postanowiły nadać centrum stolicy niepowtarzalny charakter i tak powstał projekt „Skopje 2014”. Jego realizację rozpoczęto w 2010 roku. Głównym założeniem jest zbudowanie ok. 20 obiektów użyteczności publicznej: muzeów, teatru, filharmonii i in. Wszystkie są stylizowane na budowle antyczne i klasycystyczne. Większość można już oglądać, głównie nad rzeką Vardar. Odbiór tego co powstało jest różny. Wielu zachwycają okazałe budynki, upiększone różnorodnymi detalami. Są też opinie, że powstało wesołe miasteczko stylizowane na miasta antycznej Grecji i starożytnego Rzymu.

Projekt „Skopje 2014” zakładał również wybudowanie w centrum 50 pomników oraz fontann. Nie jest to obszar zbyt duży, więc przytłacza duże zagęszczenie gigantycznych pomników i rzeźb bohaterów narodowych.

W Skopje warto odwiedzić miejsca związane ze świętą Matką Teresą z Kalkuty. W centrum miasta, na niewielkim bocznym placu, powstał obrys budynku, w którym mieszkała. Jej dom rodzinny oraz kościół, do którego uczęszczała, ucierpiał w czasie trzęsienia ziemi. W miejscu kościoła powstaje piękna, okazała świątynia.

Agnes Gonxha Bojaxhiu urodziła się 26 sierpnia 1910 w Skopje. Jej rodzice byli Albańczykami. Oba narody spierają się, czy noblistka była Albanką czy Macedonką.

W centrum stolicy znajduje się Dom Pamięci Matki Teresy z Kalkuty. Oficjalnie otwarto go 31 stycznia 2009 r. Ekspozycja w tym szczególnym miejscu obejmuje zdjęcia, dokumenty i eksponaty, dzięki którym można prześledzić historię życia świętej, począwszy od dzieciństwa w Skopje, przez lata spędzone u Misjonarek Miłosierdzia, aż do śmierci 5 września 1997 r. i beatyfikacji 19 października 2003 r.

Niedaleko antycznego centrum można spotykać miejsce, gdzie zatrzymał się czas. Jest to stara handlowo-mieszkalna dzielnica turecka Carsija, położona u stóp wzgórza z twierdzą Kale. To bardzo klimatyczna część stolicy, jedna z ciekawszych. Carsija jest  największym i najlepiej zachowanym tego typu zespołem urbanistycznym w Europie. Bez końca można włóczyć się po niej wąskimi, krętymi uliczkami, zaglądając do sklepów i warsztatów rzemieślniczych. Panuje tu orientalny klimat, ale nie ma nachalnych sprzedawców i naganiaczy, jak w krajach arabskich. W razie pragnienia lub głodu w klimatycznych  restauracyjkach można wypić na kawę po turecku, czy zjeść popularne w tej części Europy kebabcze z mielonej wołowiny. W Carsiji widać muzułmańskie oblicze Macedonii. Kobiety są w chustach, a o odpowiednich porach śpiew muezinów nawołuje do modlitwy.

Niedaleko bazaru znajduje się meczet Mustafy Paszy, zbudowany w 1492 roku. Obecnie jest największą świątynią muzułmańską w Macedonii. Meczet jest konstrukcją jednokopułową, z minaretem o wysokości 42 m. Można go zwiedzać, oczywiście dotrzymując żelaznych zasad, czyli bez butów.

Skopje pomimo surowej oceny tego, co zostało zrobione w centrum jest miastem ciekawym i wartym zwiedzenia. Połączenie antycznego miasta XXI wieku z muzułmańskim obliczem trzeba zdecydowanie zobaczyć.

Wyjazdy do krajów Bałkańskich są w ofercie BP AGAT.

Zapraszamy do naszych oddziałów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s