SERBIA – Belgrad

Republika Serbii powstała 5 czerwca 2006 roku. Terytorium kraju składa się z bogatych, żyznych równin północnej Wojwodiny, wapniowych wzgórz i kotlin na południu. Regiony północne nawadniane są przez Dunaj. Blisko 85 procent mieszkańców wyznaje prawosławie, katolicyzm około 5, pozostałe religie są wyznawane przez mniejsze grupy społeczeństwa.

Stolica Belgrad, to największe miasto na Bałkanach. Należy do najstarszych miast Europy. Jego historia sięga wstecz ponad 7000 lat Pod nazwą Belgrad miasto było znane dopiero od IX wieku. W 1521 należący wtedy do Węgier Belgrad został zdobyty przez Turków i, poza krótką przerwą, gdy w latach 1718–1739 był posiadłością Habsburgów austriackich, pozostawał w ich władaniu do 1878. Wtedy stał się stolicą niepodległej Serbii.

 

Najciekawszą budowlą Belgradu jest Cerkiew Świętego Sawy. Budowę pięknej, monumentalnej świątyni rozpoczęto w roku 1984 roku. W 1989 roku zakończono wznoszenie kopuły, która waży około 400 ton. Na niej umieszczono pozłacany krzyż o długości 12 metrów, ważący około 4 tony. Świątynia Świętego Sawy została wybudowana w stylu serbsko-bizantyjskim, posiada cztery dzwonnice o wysokości 44 metrów. Szczyt najwyższej kopuły wznosi się na 70 metrów. Z zewnątrz cerkiew prezentuje się bardzo atrakcyjnie, jej wnętrze wciąż jest w trakcie urządzania. Budowa jednej z największych świątyń prawosławnych na świecie ostatecznie ma zostać ukończona w roku 2019.

 

Miejscem chętnie odwiedzanym w Belgradzie, tak przez Serbów, jak i turystów jest rozległa twierdza Kalemegdan, z której rozciąga się widok na Sawę i Dunaj. U wejścia do twierdzy zgromadzono czołgi i tankietki z okresu I wojny oraz działa z różnych epok. Poznawanie eksponatów, wystawianych przez Muzeum Wojskowe, jest bezpłatne i nieograniczone, dlatego stały się rekwizytami dla kolekcjonerów pamiątkowych zdjęć.

W pobliżu twierdzy stoi wieża obronna Kula Nebojsa, jedna z najbardziej znanych wież w belgradzkiej twierdzy. Wieża znajduje się w Dolnym Mieście przy wejściu do dawnego portu na Dunaju.

Tuż za murami Kalemegdanu są dwie niewielkie, przepiękne, czynne cerkiewki. Otoczone kwiatami są miejscem dogodnym do medytacji i schronieniem od turystycznego zgiełku. Cerkiew Bogurodzicy Ruzicy znajduje się w pobliżu bramy Zindana. Jej budynek w XVIII w. służył jako skład amunicji, który w XIX w. przebudowano na kościół. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kaplica św. Petki, wzniesiona w 1867 r. nad „cudownym źródełkiem”.

Miejsce spotkań mieszkańców stolicy, pasaż z lokalami gastronomicznymi, kawiarniami i markowymi sklepami.

Wycieczki na Bałkany są w ofercie BP AGAT

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s