Funchal – Madera

Stolicą Madery jest Funchal. Historia ponadstutysięcznego miasta sięga początku XV wieku. Jest zapisana i obecna w kościołach i kaplicach, jakie można znaleźć na całej wyspie. Rzeźby, obrazy i piękna architektura tych budowli powodują, że są warte odwiedzenia.

Jedną z większych atrakcji Funchal jest górujące nad miastem wzgórze Monte, skąd rozpościera się widok na stolicę oraz Atlantyk. Miłośnicy długich spacerów i górskich wspinaczek docierają tu pieszo. Inni dojeżdżają autobusem lub kolejką górską. Na wzgórzu czeka na turystów piękny kościół oraz pokaźnych rozmiarów ogród tropikalny, a także możliwość zjechania ze wzgórza tradycyjnymi wiklinowymi saniami.

Spacerując po stolicy nie można ominąć tamtejszego portu, w pobliżu którego znajduje się XV-wieczna katedra w stylu manuelińskim, budynek parlamentu i cytadela św. Wawrzyńca.

Ciekawym miejscem jest bazar pełen owoców i warzyw w Polsce nieznanych oraz interesującą częścią rybną. Ryby są skarbem Madery. Przysmakiem jest sprzedawana na bazarze espada (szpada), pokryta czarną skórą. Długa ryba głębinowa o delikatnym, białym mięsie najlepiej smakuje przyrządzana z rosnącymi na wyspie małymi, bardzo słodkimi bananami.

Żelaznym punktem programów turystycznych jest zwiedzanie wytwórni win Blandy’s, mieszczącej się w dawnym klasztorze, położonym w centrum starego Funchal.

W Funchal warto oddalić się od centrum i odbyć spacer starą dzielnicą rybacką, która przekształciła się w restauracyjną. Stare budynki często nie są już jednak remontowane na górze, a jedynie w parterze. Są tam głównie małe, przytulne lokale z ogródkami na zewnątrz. W tej części miasta rzuca się w oczy szczególna dbałość o drzwi wejściowe do domostw. Stanowią dzieła sztuki, są pięknie pomalowane przez artystów, którzy dzięki tej tradycji uzyskali dodatkowe źródło dochodów.

Z wyspą wiążą się nazwiska wielu znanych ludzi. Krzysztof Kolumb, ożeniony z córką gubernatora wyspy, przebywał tu na pewno, a kilka lat spędził na pobliskiej wyspie Porto Santo. Zimą 1930/31 na Maderze nabierał sił marszałek Józef Piłsudski, któremu lekarze zalecili zmianę klimatu. Pobyt Marszałka w Funchal upamiętnia niewielkie popiersie w centrum miasta.

12 maja 1991 r. papież Jan Paweł II odwiedził Maderę. Na pamiątkę wizyty, tuż obok wejścia do Katedry Sé w Funchal, stoi pomnik papieża Polaka.

Jest jeszcze jeden polski ślad. Władysław III, król Polski i Węgier, miał zginąć w 1444 r. w bitwie z Turkami pod Warną. Jednak nigdy nie odnaleziono jego ciała i zbroi. Według portugalskiej legendy Warneńczyk przeżył i przez 20 lat mieszkał na Maderze.

Ciekawostką stolicy jest pomnik wielkiej gwiazdy futbolu, piłkarza Realu Madryt, wywodzącego się właśnie z Madery, Cristiano Ronaldo. Pomnik stoi przy pasażu spacerowym ciągnącym się wzdłuż brzegu morza. Odlew z brązu sfinansował piłkarz. Władze zgodziły się na postawienie monumentu, gdyż jest to zdecydowanie najsłynniejszy obywatel pochodzący z wyspy, a dokładnie z Funchal.

Zwiedzając miasto zauważa się dużą liczbę nowych domów i osiedli. Wyspa, a tym bardziej stolica, w ostatnich kilku latach przeżywa dynamiczny rozwój, głównie dzięki wsparciu finansowym UE na budowę nowych dróg. Dobre połączenia komunikacyjne stały się dużym impulsem dla rozwoju turystyki. Jeszcze kilkanaście lat temu w mniejszych sklepach wyspy można było kupić tylko jeden rodzaj makaronu, dziś zaopatrzenie nie różni się od tego na kontynencie. Dominującą siecią jest Pingo Doce, w Polsce znana pod nazwą Biedronka.

BP AGAT prowadzi sprzedaż wczasów i wycieczek na Maderę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s