Madera – Wyspa kwiatów

Archipelag Makaronezji obejmuje wyspy pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim, leżące na północ od Wysp Kanaryjskich. Tworzą go trzy grupy, w tym Madera (741 km²), z położoną przy jej wschodnim cyplu wysepką Vermela Fora. Najwyższym szczytem archipelagu jest Pico Ruivo na Maderze (1862 m n.p.m.).

madera

Madera położona jest 570 km na zachód od wybrzeży Maroka i 850 km od Lizbony (jest terytorium portugalskim). Ma blisko 60 km długości i niewiele ponad 20 km szerokości. Średnia temperatura w styczniu wynosi ok. 16° C, w lipcu ok. 22° C, dlatego nazywana jest wyspą wiecznej wiosny lub kwiatów, które kwitną tam przez 12 miesięcy.

Wyspa została zasiedlona i zagospodarowana w XV wieku. Z tego czasu pochodzą najstarsze plantacje trzciny cukrowej, nadal uprawianej na południowo-zachodnim wybrzeżu. Z trzciny produkuje się mocny rum aguardente de cana. Oprócz rumu oraz win, konkurujących z wybornym Porto, specjalnością są likiery na bazie spirytusu uzyskiwanego z trzciny. Prawdopodobnie w tym okresie co trzcinę sprowadzono na Maderę winną latorośl. Bardzo popularne są tam też sady bananowe. Owoce są krótsze od sprowadzanych do Europy z Ameryki Południowej, a przy tym dużo słodsze.

Madera to miejsce szczególne nie tylko ze względu na bogatą roślinność, ale przede wszystkim pochodzenie. Jest to jeden z najwyższych wulkanów na świecie. Środkowa część wyspy jest górzysta, wzniesienia dochodzą od 1600 do1800 metrów n.p.m. Wyspa podzielona jest głębokimi wąwozami. Drogi wytyczone w sercu wyspy, tworzące serpentyny, przenoszą podróżników od poziomu morza ponad kilometr w górę. Za każdym zakrętem istnieje możliwość podziwiania niepowtarzalnego krajobrazu.

Na dużej części wybrzeża zbocza gór opadają pionowymi ścianami bezpośrednio do oceanu. O nie w niewielkich zatoczkach z hukiem rozbijają się fale. Na Maderze znajdują się jedne z najpiękniejszych i najwyższych klifów Europy. Klif Cabo Girao usytuowany wzdłuż południowego wybrzeża wyspy jest popularnym punktem widokowym. Dodatkową atrakcją jest platforma widokowa ze szklaną podłogą. Według tamtejszych przewodników Cabo Girao to drugi pod względem wysokości klif w Europie. Ma wysokość 589 m n.p.m i tak naprawdę plasuje się w pierwszej dziesiątce. Ciekawostkę stanowi fakt, że klif pocięty jest tarasowymi polami. Dawniej właściciele mogli się do nich dostać tylko łodzią, ale od kiedy na zboczu zainstalowano kolejkę linową, rolnicy mają ułatwione życie.

Miejscem wartym odwiedzenia w trakcie objazdu po wyspie jest malownicza rybacka wioska Ribeira Brava, w której najciekawszymi budowlami są pozostałość niewielkiego fortu z XVII w. i kościół św. Benedykta. Wioska graniczy z kamienistą plażą utworzoną w urokliwej zatoczce. Z Ribeira Brava droga prowadzi pod górę do punktu zwanego Boca Encumeada, przełęczy o wysokości 1007 m n.p.m. Jest to bardzo popularne i chętnie odwiedzane miejsce, z którego przy dobrej pogodzie można zobaczyć ocean po dwóch stronach wyspy.

Z przełęczy warto zjechać w dół, na drugą stronę wyspy, do São Vicente. Atrakcją miejscowości są wulkaniczne jaskinie oraz Centrum Wulkaniczne, gdzie prezentowany jest krótki filmy, w technologii 3D, przybliżający historię ziemi.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Porto Moniz leżące na północnym zachodzie, u podnóża klifu. Miasteczko przyciąga wyjątkowym kompleksem basenów. Wykorzystując naturalne skały wulkaniczne i wybrzeże, stworzono tu wielki naturalne kąpielisko.

Na Maderze jest wiele interesujących miejsc. Plaże na obszarze wiecznej wiosny są ciemne i kamieniste. O ile ktoś preferuje aktywny wypoczynek czekają na niego doskonałe, o zróżnicowanej trudności, trasy trekkingowe. Jedne krótkie i proste, inne bardzo trudne i długie. Łącznie mają długość 1400 kilometrów.

W ofercie BP AGAT są wyjazdy na Maderę.

Zapraszamy do naszych oddziałów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s