Gibraltar

Gibraltar to brytyjskie terytorium na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Zajmuje Półwysep Gibraltarski leżący nad Cieśniną Gibraltarską, oddzielającą Europę od Afryki. Od wybrzeży Maroka dzieli go ok. 20 km, a od Hiszpanii oddziela granica lądowa długości ok. 1200 m. Ten niewielki półwysep leży na granicy Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.

Usytuowanie decydowało o tym, że na przestrzeni wieków ten strategicznie ważny skrawek lądu przechodził z rąk do rąk. Przeżył 14 wielkich oblężeń, był we władaniu Arabów, Hiszpanów a w końcu brytyjskim, będąc ważną bazą Królewskiej Marynarki. Obecnie utrzymuje się z turystyki, portu, sklepów bezcłowych, bankowości i hazardu.
Dużą część tego małego państwa zajmuje charakterystyczna, monumentalna Skała Gibraltarska. Ten wapienny masyw górski długości 4,8 km, osiąga wysokość 426 m. Skała nazywana była Dżabal al-Tarik (góra Tarika) od imienia berberyjskiego wodza wojsk arabskich Tarika Ibn Zijada, który właśnie tutaj, w roku 711, rozpoczął podbój Półwyspu Iberyjskiego.

Przejście graniczne pomiędzy Hiszpanią a Gibraltarem pokonuje się pieszo. Kontrola trwa sprawnie, nikt specjalnie nie sprawdza paszportów lub dowodów. Bardziej drobiazgowe zdarzają się w odwrotną stronę, mają bowiem zapobiegać przemytowi na teren Hiszpanii papierosów zakupionych w Gibraltarze.

Kilkanaście metrów za przejściem można natrafić na zamknięty szlaban. Ma to związek z ruchem powietrznym, droga wjazdowa do miasta przebiega w poprzek lotniska. Lotniska międzynarodowe to raczej zamknięte obiekty, ogrodzone wysokim płotem i strzeżone przez ochronę. Inaczej wygląda to w przypadku Gibraltaru, gdzie przez środek pasa startowego przebiega czteropasmowa droga. Port Lotniczy Gibraltar jest uznawany za jedno z bardziej nietypowych lotnisk międzynarodowych i jedno z najbardziej ekstremalnych. Wszystko za sprawą wspomnianej drogi. Lotnisko na Gibraltarze nie jest zbyt duże. W 2015 roku przeprowadziło 4100 operacji lotniczych (startów i lądowań). Ulica przechodząca przez środek pasa jest zamykana na około 10 minut za każdym razem, gdy ląduje lub startuje samolot. W skrajnych sytuacjach drogę zamyka się nawet na 2 godziny. Dziennie na lotnisku ląduje lub startuje kilkanaście samolotów, przez co droga jest zamykana dosyć często.

Burzliwa przeszłość skalistego półwyspu spowodowała, że nie zachowało się do naszych czasów zbyt wiele budowli historycznych. Te, które pozostały, to pozostałości warowni, fortyfikacji, baterie artyleryjskie oraz podziemia chroniące żołnierzy i cywilów podczas oblężeń.

Interesujące jest Wzgórze Gibraltarskie i zdecydowanie warto na nie wejść lub wjechać specjalnym busem. Ze wzgórza rozciąga się piękny widok na port, miasto, sąsiednią Hiszpanię i cieśninę. Na wzgórzu można spotkać żyjące na wolności małpy. Magoty gibraltarskie to niewielka, sztucznie utrzymywana populacja. Na półwyspie żyje ponad 200 sztuk, w pięciu odrębnych stadach.

Magoty poruszają się swobodnie, spacerują po parkingu lub chodzą po dachach budynków i drzewach. Trzeba jednak uważać, bo ciągle dokarmiane przez turystów polubiły kanapki oraz słodycze i potrafią wyciągnąć jedzenie z niepilnowanego plecaka, a nawet wyrwać z ręki. Podchodzą blisko ludzi, wydają się być oswojone i przyjazne, to złudzenie. Nie wolno ich głaskać, bo mogą być agresywne. Przed dokarmianiem małp warto zapoznać się ze stawką kar za tę dobrotliwość, a są bardzo wysokie.

Miejscem ważnym dla Polaków na Gibraltarze są pamiątki po tragicznym locie w czasie II wojny. 4 lipca 1943 roku doszło tam do katastrofy samolotu B-24 Liberator. Na pokładzie maszyny znajdował się Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, generał Władysław Sikorski. Maszyna runęła do wody kilkanaście sekund po starcie. Mimo przeprowadzenia licznych śledztw, do dziś nie ujawniono dokładnych przyczyn katastrofy.

Z okazji 70. rocznicy tragicznej śmierci generała odsłonięto jego odrestaurowany pomnik. Stojący uprzednio w mało reprezentacyjnym punkcie miasta, znajduje się obecnie w eksponowanej lokalizacji, nad samym morzem, w tzw. Europa Point, skąd w pogodne dni dostrzec można wybrzeże Afryki. Pomnik to skrzydło Liberatora, samolotu, którym leciał generał. Na okalającym murku umieszczono wizerunek orła w koronie z rozpostartymi skrzydłami. Na kamiennej podstawie skrzydła wyryto nazwiska ofiar katastrofy. Elementami monumentu są też tablice przypominające, kim był generał Sikorski i okoliczności katastrofy.

W pobliżu pomnika wielkiego Polaka znajduje się meczet. Otwarty w roku 1997 biały meczet Ibrahim-al-Ibrahim, to warty pięć milionów funtów podarunek króla Fahda z Arabii Saudyjskiej. W meczecie znajdują się szkoła, biblioteka oraz sala konferencyjna, świadczące usługi społeczności muzułmańskiej, stanowiącej ok 7% mieszkańców Gibraltaru (około 2000 osób).

Na wzgórzu można obejrzeć piękną jaskinię krasową, Grotę Świętego Michała, w skład której wchodzą dwie mniejsze jaskinie oraz rozległa sieć tuneli. Nazwa jaskini, jednej ze 150 znajdujących się w tutejszym rezerwacie przyrody, pochodzi od podobnego miejsca na Gargano, gdzie kiedyś ponoć ukazał się sam Archanioł. Na stalaktyty i stalagmity w grocie pada wielokolorowe, zmieniające się światło, w tle słychać rytmiczną muzykę. Świetna akustyka podsunęła pomysł stworzenia w jaskini sali koncertowej.

Skoro Gibraltar jest strefą bezcłową, jego centralnym, reprezentacyjnym miejscem, jest pasaż handlowy. Przy nim znajduje się kilka starych budynków, w tym sakralnych.

Gibraltar jest bardzo malowniczym miejscem. Nie za bardzo odczuwa się, że jest terytorium Zjednoczonego Królestwa. Gdyby nie double-decker’y jeżdżące po ulicach, strój policjantów, czerwone budki telefoniczne, charakterystyczne skrzynki pocztowe i waluta, można by sądzić, że jest się w Hiszpanii.

Gibraltar można odwiedzić wypoczywając w Hiszpanii. Terytorium Zjednoczonego Królestwa jest też punktem programów wycieczek objazdowych po Hiszpanii.

Wyjazdy pobytowe i wycieczki do Hiszpanii

są w ofercie BP AGAT

Zapraszamy do naszych oddziałów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s