PARYŻ

Paryż jest jednym z tych miast, do odwiedzenia których nie trzeba nikogo zachęcać. Są miasta z zabytkami, ciekawymi budowlami i interesującymi miejscami powszechnie znanymi z filmów, reportaży czy zdjęć prezentowanych w prasie i Internecie. Wzbudza to wielką chęć zobaczenia ich z bliska.

Decydując się na podróż do Paryża podążamy śladami wybitnych osobistości i artystów. Poruszanie się po ulicach stolicy Francji, to wspaniała lekcja historii i sztuki. Dlatego pewnie Paryż jest miastem pełnym turystów. Planując wycieczkę warto więc rozważać termin przed lub po szczycie sezonu turystycznego, by móc więcej z takiego pobytu skorzystać.

Tłumy turystów spotkać można w Paryżu rzecz jasna w okolicach najsłynniejszej wieży świata, wybudowanej w 1889 roku z okazji Wystawy Światowej, upamiętniającej setną rocznicę Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Gustave Eiffel zaprojektował dziwną na ówczesne czasy, zbudowaną wyłącznie z metalowych elementów wieżę, która powstała na Polu Marsowym.

Dziś wieża z 320-metrową iglicą i szkieletem z żelaza jest największą francuską ciekawostką. Z wjazdu na jej taras widokowy każdego dnia chcą skorzystać tysiące turystów. Planując wjazd na wieżę warto wcześniej sprawdzić jak wygląda sytuacja, żeby nie tracić w Paryżu zbyt dużo cennego czasu na kolejkę do windy.

Jednym z najbardziej znanych zabytków Paryża jest Bazylika Sacré-Cœur. Zbudowana z białego wapienia, stojąca na wzgórzu Montmartre, stanowi jeden z punktów orientacyjnych Paryża. Powstała w latach 1876-1919, jako symbol pojednania narodowego po wojnie domowej w 1871 r. Budowla ma 100 m długości, 50 m szerokości i 83 m wysokości. Jest zwieńczona eliptyczną kopułą, otoczoną przez cztery mniejsze. Bazylika posiada jeden z największych dzwonów świata, „Savoyarde”, ważący 19 ton, zawieszony w wolno stojącej dzwonnicy.

Z wysokości wzgórza Montmartre można podziwiać piękną panoramę Paryża i okolic. Wzgórze wzbudza więc zrozumiałe zainteresowanie turystów, którzy okupują każdy jego skrawek.

Kolejną, interesującą budowlą jest katedra Notre Dame powstała na ruinach świątyni rzymskiej. Jej budowę rozpoczęto w 1163 r., a ukończono w 1345 r. Katedra zachwyca swoim wyglądem. W jej wnętrzu może się pomieścić 9000 wiernych. Nic dziwnego skoro ma długość 130 m, a szerokość 50 m. Wysokość budowli to 35 m.

100_5974

Łuk Triumfalny znajduje się w centralnym miejscu Placu Charlesa de Gaulle. Powstał w XIX wieku. W trakcie jego budowy wzorowano się na Łuku Konstantyna wybudowanym w Rzymie. Jest jednak od niego znacznie większy. Od Łuku Triumfalnego rozpoczynają się Pola Elizejskie, najbardziej znana ulica Paryża. Pola (Champs Elysees) to tradycyjna scena oficjalnych parad, ceremonii i manifestacji. Najbardziej reprezentatywna ulica miasta biegnie do Placu Concorde, jej długość to ok. 2 km. Francuzi uważają ją za najpiękniejszą aleję świata. Jeszcze 400 lat temu były tam tylko pola uprawne, obecnie znajdują się ekskluzywne hotele, restauracje, teatry, kawiarnie oraz sklepy i butiki.

c582uk-triumfalny-w-paryc5bcu

Luwr to dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Uwagę turystów ściąga szklana piramida Luwru, pomysłodawcą której był prezydent Francji François Mitterrand. Piramida ma 20,6 m wysokości, a bok podstawy 35 m. Pod piramidą mieści się główny hall wejściowy do muzeum, z którego prowadzą trzy podziemne ścieżki do poszczególnych skrzydeł pałacu. Półpiętro każdej z nich zadaszone jest dodatkową małą piramidką.

Wychodząc z kompleksu Luwru kierujemy się na słynny most zakochanych, czyli Pont des Arts, gdzie możemy przypiąć kłódkę na dowód naszej miłości.

Chętnie zwiedzanym zabytkiem jest Pałac Wersalski wzniesiony w niewielkiej wiosce leżącej na południowy-zachód od Paryża. Przez 100 lat, w XVII i XVIII w., Wersal pełnił rolę stolicy kraju i był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Wzorowano na nim wiele budowli, należy do nich m.in. pałac w warszawskich Łazienkach.

Kolejną okazałą budowlą Paryża jest Panteon, gdzie znajdują się m.in. grobowce: Woltera, Jana Jakuba Rousseau, Honoré Mirabeau, Victora Hugo, Emila Zoli, Jeana Jaurèsa, wynalazcy pisma dla niewidomych Louisa Braille’a, fizyków Paula Langevina, Piotra Curie, chemika Marcelina Berthelota oraz Marii Skłodowskiej-Curie.

Jednym z chętnie odwiedzanych miejsc w Paryżu jest cmentarz Pere Lachaise. Turyści najczęściej docierają do grobów znanych osób ze świata kultury, w tym najczęściej Jima Morrisona czy Edith Piaf.

Lista ciekawych, zabytkowych obiektów Paryża jest bardzo długa. Ale nie tylko te warto podziwiać. Stolica słusznie nazywana jest miastem parków i ogrodów.

Skwery i parki Paryża są piękne. Dba się o te znane, uznawane za atrakcję turystyczną, ale też o te mniejszej wagi, usytuowane przy bocznych ulicach, będące miejscem wypoczynku i spożywania lunchów przez paryżan.

Kilka znanych parków, na przykład rozległe Pola Marsowe prowadzące do wieży Eiffla czy Ogrody Tuilerie znajdujące się w sercu Paryża, między Luwrem, Placem Zgody (Place de la Concorde) i Sekwaną, są – mówiąc kolokwialnie – zadeptane przez ogromną rzeszę turystów przechodzących przez te miejsca lub krótko odpoczywających, w trakcie przemieszczania się w kierunku słynnych budowli Paryża.

Miejscem nieco z boku, poza najpopularniejszymi trasami turystycznymi Paryża, przez to mniej zatłoczonym, jest Ogród Luksemburski. Ten paryski ogród powstał około roku 1630 na życzenie drugiej żony i wdowy po Henryku IV, Marii Medycejskiej. W północnej części parku wzniesiono Pałac Luksemburski, obecnie siedzibę senatu.

Wycieczki do Paryża są w ofercie Biura Podróży AGAT.

Miasto można odwiedzić w ramach trasy po stolicach europejskich lub wyjazdów organizowanych tylko do Francji, jako głównego celu wycieczki, również łącznie z zamkami nad Loarą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s