KRAJE BENELUKSU (2)

HOLANDIA

Rotterdam

Rotterdam to najnowocześniejsze holenderskie miasto. W całości zbudowane po wojnie, gdyż w jej trakcie i bombardowań zostało niemal całkowicie zburzone. Dlatego są tam tylko nieliczne zabytki. Perspektywę miasta można oglądać z Euromasztu o wysokości 186 metrów. Pierwszy poziom, na który wjeżdża winda to 96 metrów. Znajduje się tam restauracja. Powyżej, na poziomie 101 metrów, na który należy wejść schodami, jest platforma widokowa. Tam można wsiąść do windy w kształcie koła, delikatnie obracającej się wokół własnej osi i wjeżdżającej po iglicy na szczyt wieży. Na szczycie krótki postój, umożliwiający podziwianie panoramy miasta i okolicy. Podczas powolnego zjazdu winda nadal się kręci, dzięki czemu, wygodnie siedząc, można oglądać całe miasto.

Haga

Haga to siedziba władz królewskich, urzędów państwowych i wielu prestiżowych instytucji, takich jak np. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości czy placówki dyplomatyczne. Spośród zabytkowych budowli na uwagę zasługuje kompleks najstarszych gmachów – Binnenhof, czyli siedziba dwuizbowego parlamentu. Kompleks położony jest nad wodą – to jedyna pozostałość po fosie z czasów średniowiecznych. Podczas spaceru po mieście warto zobaczyć ratusz, kościół Grote Kerk i reprezentacyjną siedzibę Parlamentu holenderskiego. W Hadze należy również zobaczyć okazały Pałac Pokoju.

Amsterdam

Amsterdam jest jeden, tego nie da skopiować i atmosfery w nim panującej. Trudno ją jest nawet opisać słowami. Tak najkrócej można zaprezentować jedno z najbardziej liberalnych miast na świecie.

Amsterdam słynie z handlu najdroższymi z kamieni szlachetnych. Istnieje możliwość zwiedzenia szlifierni diamentów, gdzie można przyjrzeć się pracy szlifierzy, obejrzeć cenne okazy kamieni, a także dokonać zakupu. Miłośnicy sztuki mają w stolicy Holandii niepowtarzalną okazję obejrzenia dzieł Van Gogha, bowiem największa na świecie ich kolekcja jest w tym mieście. Muzeum Narodowe ma natomiast wspaniałą kolekcją dzieł mistrzów niderlandzkich m.in. Rembrandta, Vermeera, Halsa. Atrakcją turystyczną stolicy jest także muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s, dające możliwość obcowania z idolami i postaciami historycznymi.

Amsterdam to przede wszystkim kanały, po których poruszają się tramwaje wodne. W trakcie romantycznego rejsu jest okazja podziwiać wspaniałą XVII-wieczną architekturę domów kupieckich.

Wieczorny spacer z reguły kończy się w dzielnicy Czerwonych Świateł, będącej centrum nocnych uciech.

Amsterdam ma tradycję miasta tolerancji i współistnienia wpływów wielu kultur. Do dziś zaskakuje turystę otwartą sprzedażą niewielkich ilości marihuany (do 5 g klientom od 18 lat) w tak zwanych coffe shops.

Miasto szczególnie słynie z rowerów, środka lokomocji z jakiego korzystają niemal wszyscy mieszkańcy, z reguły mający więcej niż jeden jednoślad. Stąd w blisko milionowym mieście ich ogromna liczba. Stoją zaparkowane w każdej wolnej przestrzeni miasta. Przemieszczająca się po mieście ogromna fala rowerzystów tworzy niepowtarzalną atmosferę.

Wycieczki do krajów Beneluksu są w ofercie Biura Podróży AGAT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s