DANIA – SZWECJA

Dania i Szwecja, podobnie inne kraje skandynawskie, nie należą do tanich, są więc mniej przystępne dla kieszeni przeciętnego turysty z Polski. Mimo to warto jednak wybrać się na wycieczkę w tamtym kierunku z powodu ciekawych miejsc i niepowtarzalnej atmosfery, jaka tam panuje.

Popularna trasa wycieczkowa łączy oba kraje. Odległość między nimi można pokonać już nie tylko promem Helsinger do Helsinborga (przeprawa trwa ok. 30 minut), ale od roku 2000 najdłuższym na świecie mostem.

Kopenhaga

Stolica Królestwa Danii, Kopenhaga, jest miastem kameralnym. Panuje w niej duża tolerancja dla swobodnych zachowań. Miasto przyciąga turystów wieloma ciekawymi zabytkami.

Znaną budowlą jest barokowy pałac Amalienborg, który składa się z czterech, niemal identycznych, skrzydeł otaczających plac o takiej samej nazwie. Od 1795 r. znajduje się w nim siedziba duńskich monarchów i dworu królewskiego.

Do grupy cennych zabytków należy zaliczyć Christiansborg, pałac wzniesiony na ruinach kopenhaskiej twierdzy, przez biskupa Absalona w roku 1167.

Na uwagę zasługuje kopenhaski ratusz, zbudowany w stylu włoskiego renesansu, w którym można podziwiać Zegar Świata. Wieża ratusza ma wysokość 106 m i jest jedną z najwyższych budowli w Danii.

Główną atrakcją Kopenhagi jest niewielka syrenka. Posąg, znajdujący się w porcie, przedstawia postać z baśni „Mała Syrenka” Hansa Christiana Andersena, który dużą część życia związał właśnie ze stolicą Danii. Pomnik pisarza znajduje się tuż obok ratusza.

Miłym akcentem pobytu w Kopenhadze jest spacer po deptaku Stroget, najdłuższej promenadzie handlowej północnej Europy. Deptak liczy ponad kilometr i jest też jednym z najdłuższych w Europie. W pobliżu Stroget znajdują się główne zabytki i atrakcje stolicy Danii. O uroku tego miejsca decyduje duże zagęszczenie zabytkowych budynków, po obu jego stronach.

Spacerując po Kopenhadze nie można pominąć kanału portowego Nyhav. Jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc miasta. Stojące nad kanałem kolorowe kamieniczki są uwiecznione na niemal każdej widokówce ze stolicy Danii. To miejsce jest bardzo urokliwe zarówno w trakcie dnia, jak i wieczorem.

dscf7491

Atrakcją Kopenhagi jest dzielnica Christiania. Znana głównie z tego, że oferuje się tu różne „zioła”, a dokładnie miękkie narkotyki. Handel odbywa się niby legalnie, choć w Danii obrót nimi jest zabroniony. Christianię zamieszkuje obecnie blisko tysiąc osób, które odrzuciły aktywność zawodową, społeczną i więź rodzinną, na rzecz swoiście pojmowanej wolności. Dzielnica powstała w 1971 roku. Grupa hippisów zajęła opuszczone budynki koszar wojskowych, rozsiane na obszarze ok. 40 hektarów.

Więcej o Kopenhadze /tu/

Zamek Hamleta

Kronborg w duńskim miasteczku Helsinger należy do najbardziej znanych zamków w Europie. A to za sprawą słynnego dramatu Szekspira, „Hamlet”.

Zamek dumnie góruje nad spokojnym duńskim miasteczkiem i zachwyca wszystkich, którzy przemierzają cieśninę Sund. W dramacie Szekspira siedziba Hamleta pojawia się pod nazwą Elsynor – właśnie w podobny sposób Duńczycy wymawiają nazwę miasteczka. Szekspir nigdy nie odwiedził zamku, o duńskiej twierdzy słyszał od marynarzy.

Warownia wzniesiona została w pierwszej połowie XV wieku (rozpoczęto ją w roku 1420). W 1658 roku warownia została zdobyta, splądrowana i ograbiona przez wojska szwedzkie. Wtedy wywieziono większość wyposażenia zamkowego. W późniejszym czasie został gruntownie odrestaurowany. Królowie mieszkali tu jednak coraz rzadziej; ostatni pod koniec XVIII w. Do 1922 r. stacjonowało tu wojsko.

Chlubą zamku są królewskie apartamenty z renesansowym wystrojem i umeblowaniem. W salach wystawiane są ubiory z czasów renesansu. Latem każdego roku na terenie zamku odbywają się przestawienia Hamleta.

Kolejną atrakcją są zamkowe lochy, do których w XVII wieku wtrącano więźniów. Warto zwiedzać kazamaty uzbroiwszy się jedynie w niewielką latarkę. Poruszając się w niemal zupełnych ciemnościach, w niskich i wilgotnych pomieszczeniach, możemy przez chwilę poczuć „atmosferę”, w jakiej skazańcy odbywali kiedyś kary.

Po wyjściu z lochów i zamku pozostaje spacer po okalających go wałach, z których rozciąga się piękny widok na cieśninę Sund.

Więcej na temat zamku /tu/

Lund

Po przypłynięciu promem do Szwecji, pierwszym wartym odwiedzenia miastem jest Lund. Ma niepowtarzalny klimat. Spacer jego cichymi uliczkami to ogromna przyjemność. Lund to znany w Szwecji ośrodek akademicki, stąd na jego ulicach przeważają młodzi ludzie.

Miasto słynie z pięknej katedry, która jest aktualnie jedyną budowlą sakralną reprezentującą styl romański na terenie Szwecji. Wieże katedry w Lund wznoszą się na wysokość 55 m. Innym ciekawym budynkiem jest siedziba władz uczelni w Lund.

Malmö

Malmö położone jest na półwyspie Skania. Jest to trzecie co do wielkości, po Sztokholmie i Göteborgu, miasto kraju. Najstarsze wzmianki o Malmö  pochodzą z pierwszej połowy XII wieku. Prawa miejskie uzyskało w 1353 roku. Pierwotna jego nazwa to Malmhaug, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „kopiec piasku”. W tym czasie stanowiło część ówczesnego Królestwa Danii. W 1658 roku na mocy traktatu pokojowego zostało włączone do Szwecji.

Mimo blisko 1000 letniej historii Malmö nie posiada typowej zwartej, staromiejskiej zabudowy. Zabytki znajdują się w dużych odległościach od siebie. Na uwagę zasługuje XVI wieczny ratusz, znajdujący się w centrum miasta renesansowy zamek (Malmohus) oraz kościół parafialny św. Piotra.

Kościół św. Piotra wzniesiono w stylu gotyckim, w XIII wieku. Na przestrzeni stuleci przebudowywano go wielokrotnie, dodawano nowe elementy np. wieże w XV wieku, miedziane iglice w XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje jednak największy w całej Skandynawii ołtarz z 1611 roku.

Symbolem miasta jest nowoczesny 190 metrowy „skręcony” wieżowiec Turning Torso (najwyższy budynek Szwecji).

Most nad Sundem

Most wantowy (podwieszany) nad Sundem ma długość 7 845 m. Wyruszając nim z przedmieść Malmö, po pokonaniu blisko 8 kilometrów, zjeżdża się na sztucznie usypaną wyspę Peberholm, mającą długość 4 050 m (leży w granicach Danii), po czym trasa europejska E20 przenosi się do tunelu, długości 3510 m.

dscf7433

Pokonanie w sumie 15,9 km wymaga kilkunastu minut. Most ma dwa poziomy, na niższym są dwa tory kolejowe. Szybki dojazd z przedmieść szwedzkiego Malmö do przedmieść duńskiej Kopenhagi jest jednak zamykany, kiedy wieją silniejsze wiatry, które potrafią odchylać most wantowy kilka metrów w jedną stronę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s