KOPENHAGA

Stolica Królestwa Danii, Kopenhaga, jest miastem kameralnym. Panuje w niej duża tolerancja dla swobodnych zachowań. Miasto przyciąga turystów wieloma ciekawymi zabytkami.

Znaną budowlą jest barokowy pałac Amalienborg, który składa się z czterech, niemal identycznych, skrzydeł otaczających plac o takiej samej nazwie. Od 1795 r. znajduje się w nim siedziba duńskich monarchów i dworu królewskiego. Po środku placu stoi pomnik Fryderyka V. Przed drzwiami pałacu wartę pełni Gwardia Królewska. Tradycyjnie, zmiana warty gwardii budzi zainteresowanie turystów. Obserwując ceremonię można odnieść wrażenie, że wykonuje się ją jedynie dla zaciekawienia przyjezdnych, brakuje gracji, jak w innych stolicach europejskich.

Do grupy cennych zabytków należy zaliczyć Christiansborg, pałac wzniesiony na ruinach kopenhaskiej twierdzy, przez biskupa Absalona w roku 1167.

Na uwagę zasługuje kopenhaski ratusz, zbudowany w stylu włoskiego renesansu, w którym można podziwiać Zegar Świata. Wieża ratusza ma wysokość 106 m i jest jedną z najwyższych budowli w Danii.

Piękno całego miasta można podziwiać z Rundetaarn, okrągłej wieży z XVII wieku, która przez długi czas pełniła funkcję obserwatorium. Wieża ma 36 m wysokości.

Główną atrakcją Kopenhagi jest niewielka syrenka. Posąg, znajdujący się w porcie, przedstawia postać z baśni „Mała Syrenka” Hansa Christiana Andersena, który dużą część życia związał właśnie ze stolicą Danii. Pomnik pisarza znajduje się tuż obok ratusza. Syrenka ma 1,25 m wysokości i waży około 175 kg. Rzeźba została zamówiona i ufundowana przez syna założyciela znanego na całym świecie browaru Carlsberg. Odsłonięcie wizerunku bajkowej postaci nastąpiło 23 sierpnia 1913.

dscf7204

Miejscem, gdzie można wypocząć od miejskiego zgiełku jest park Churchilla, na skraju którego umiejscowiono Fontannę Gefion, największą i najpiękniejszą w Kopenhadze. Przedstawia mityczne powstanie Zelandii, głównej z dwóch wysp, na których wzniesiono miasto. Fontanna znajduje się nieopodal kościoła św. Albana, jedynego kościoła anglikańskiego w Danii.

Miłym akcentem pobytu w Kopenhadze jest spacer po deptaku Stroget, najdłuższej promenadzie handlowej północnej Europy. Deptak liczy ponad kilometr i jest też jednym z najdłuższych w Europie. W pobliżu Stroget znajdują się główne zabytki i atrakcje stolicy Danii. O uroku tego miejsca decyduje duże zagęszczenie zabytkowych budynków, po obu jego stronach. Od głównych ulic promenady odchodzi wiele równie urokliwych uliczek, zagospodarowanych głównie przez lokale gastronomiczne. Ulice tworzące deptak przecinają place, na których można odpocząć w przykawiarnianych ogródkach lub przy zabytkowych fontannach.

Spacerując po Kopenhadze nie można pominąć kanału portowego Nyhav. Jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc miasta. Stojące nad kanałem kolorowe kamieniczki są uwiecznione na niemal każdej widokówce ze stolicy Danii. To miejsce jest bardzo urokliwe zarówno w trakcie dnia, jak i wieczorem.

dscf7491

Christiania

Atrakcją Kopenhagi jest dzielnica Christiania. Znana głównie z tego, że oferuje się tu różne „zioła”, a dokładnie miękkie narkotyki. Handel odbywa się niby legalnie, choć w Danii obrót nimi jest zabroniony. Christianię zamieszkuje obecnie blisko tysiąc osób, które odrzuciły aktywność zawodową, społeczną i więź rodzinną, na rzecz swoiście pojmowanej wolności. Dzielnica powstała w 1971 roku. Grupa hippisów zajęła opuszczone budynki koszar wojskowych, rozsiane na obszarze ok. 40 hektarów. Pojawiali się w niej nowi przybysze, także z innych środowisk, nie tylko związani z subkulturą Dzieci Kwiatów.

W 1994 r. mieszkańcy Christianii opracowali własny, obowiązujący do dziś, kodeks praw, zupełnie niezależny od funkcjonującego w Danii. Zabronione jest m.in. używanie samochodów, kradzieże, korzystanie z broni, kamizelek kuloodpornych i ciężkich narkotyków. Pomimo tego obszar dzielnicy sprzyjał rozwojowi grup przestępczych.

W Christianii panuje ponadto zakaz filmowania i robienia zdjęć. Warto też wiedzieć, by uniknąć kłopotów i zatargów, o zasadzie „no running” (nie biegaj). Osoba, która biegnie po ulicach Christianii, postrzegana jest przez mieszkańców jako złodziej lub policjant.

Wolne Miasto jest obszarem zamkniętym, można się dostać na jego teren przez parę wejść. Posiada własny samorząd, podatki, sklepy, bary, przedszkola, walutę, pocztę i wiele innych cech, które charakteryzują miasta, a nawet państwa. Ma też własną flagę, a także markę piwa.

Christiana to wyjątkowe miejsce, warte odwiedzenia z powodu specyficznego klimatu i ciekawych mieszkańców. To miejsce totalnie oderwane od rzeczywistości. Dotarcie do dzielnicy nie nastręcza trudności, jest położona blisko centrum Kopenhagi. (Mirosław Sznajder)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s