ZAMEK HAMLETA

Kronborg w duńskim miasteczku Helsinger należy do najbardziej znanych zamków w Europie. A to za sprawą słynnego dramatu Szekspira, „Hamlet”.

Tak naprawdę nigdy nie istniał duński książę, który stał się tytułowym bohaterem dramatu. Można jednak zwiedzać zamek, który rzekomo był jego siedzibą. Obiekt odwiedzany przez miliony turystów leży nad cieśniną Sund, oddzielającą Danię od Szwecji.

Zamek dumnie góruje nad spokojnym duńskim miasteczkiem i zachwyca wszystkich, którzy przemierzają Sund. W dramacie Szekspira siedziba Hamleta pojawia się pod nazwą Elsynor – właśnie w podobny sposób Duńczycy wymawiają nazwę miasteczka.

Szekspir nigdy nie odwiedził zamku, o duńskiej twierdzy słyszał od marynarzy. Chętnie o niej opowiadali, gdyż imponująca forteca Kronborg budziła lęk w żeglarzach.

Warownia wzniesiona została w pierwszej połowie XV wieku (rozpoczęto ją w roku 1420) z polecenia ówczesnego króla Danii, Szwecji i Norwegii, Eryka Pomorskiego z dynastii Gryfitów. Zamek usytuowany został w strategicznym miejscu nad cieśniną i od tego momentu, aż do połowy XIX wieku, każdy przepływający tędy statek zmuszony był do uiszczania cła. Swój obecny wygląd w stylu niderlandzkiego manieryzmu, uzyskał podczas przebudowy zleconej przez Fryderyka II, przeprowadzonej w latach 1574-1578. W 1658 roku warownia została zdobyta, splądrowana i ograbiona przez wojska szwedzkie. Wtedy wywieziono większość wyposażenia zamkowego. W późniejszym czasie zamek został gruntownie odrestaurowany.

Królowie mieszkali tu coraz rzadziej; ostatni pod koniec XVIII w. Do 1922 r. stacjonowało tu wojsko.

Najokazalszym wnętrzem jest 63-metrowej długości sala balowa, zwana rycerską, uznawana za jedno z największych tego typu pomieszczeń w Europie.

dscf7279

Chlubą zamku są królewskie apartamenty z renesansowym wystrojem i umeblowaniem. W salach wystawiane są ubiory z czasów renesansu. Uwagę przykuwają oryginalne szaty królewskie oraz stroje, w jakich występowali aktorzy grający w przedstawieniach teatralnych. Latem każdego roku na terenie zamku odbywają się przestawienia Hamleta.

Kolejną atrakcją są zamkowe lochy, do których w XVII wieku wtrącano więźniów. Warto zdecydować się na zwiedzanie kazamatów uzbrajając się jedynie w niewielką latarkę. Poruszając się w niemal zupełnych ciemnościach, w niskich i wilgotnych pomieszczeniach, możemy przez chwilę poczuć „atmosferę”, w jakiej skazańcy odbywali kiedyś kary.

Po wyjściu z lochów i zamku pozostaje spacer po okalających go wałach, z których rozciąga się piękny widok na cieśninę Sund. (Mirosław Sznajder)

Zamek Kronborg jest atrakcją wycieczek do Danii i Szwecji,

które posiada w ofercie Biurao Podróży AGAT.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s