KRAJE BENELUKSU (1)

Jedną z popularnych tras wycieczkowych po Europie Zachodniej jest ta obejmująca kraje Beneluksu: Belgię, Holandię i Luksemburg.

LUKSEMBURG

Luksemburg  to niewielkie księstwo, którego całkowita długość granic wynosi 359 kilometrów. Historia państewka sięga X wieku. Wiąże się m.in. z możnym rodem Habsburgów (od XV w.) i włączeniem jego terytorium przez Napoleona do Francji.  Po uzyskaniu niezależności w roku 1815 było związane unią z Królestwem Niderlandów, by wreszcie w roku 1867 uzyskać pełną niepodległość. Bliskie związki z silnymi państwami Europy zadecydowały o charakterze tego państwa i jego zabytkach. Głównymi są: Pałac Wielkich Książąt, luksemburska Katedra Notre Dame i pozostałość po Cytadeli Luksemburskiej.

 

BELGIA

Brugia

Brugia nazywana jest „Flamandzką Wenecją”, gdyż podobnie jak w perle Włoch, belgijskie miasto przecina wiele kanałów z uroczymi, małymi mostkami. Poza starymi, mieszczańskimi domami z kamienia są tu też liczne obiekty sakralne.

Brugia stanowi wyjątkowy przykład średniowiecznej zabudowy, która zachowała swoją historyczną strukturę, rozwijającą się przez stulecia, przy czym pierwotna zabudowa gotycka jest dominująca. Złoty okres rozwoju miasto zawdzięczało handlowi i wytwarzaniu sukna.

Brugia to miasto zatłoczone i ruchliwe, dlatego najlepiej jest spacerować w godzinach porannych. Historyczne centrum Brugii od 2000 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W trakcie spaceru po urokliwej, pięknie zachowanej, starówce urzekają rynek Grote Markt, kościół Notre Dame, bazylika św. Krwi i okazałe domy kupieckie.

Brugia jest miastem, w którym, podobnie jak w całej Belgii, królują słodycze. Wielu turystom znane jest Muzeum Czekolady. Można tu poznać historię produkcji czekolady, trwającą od 1480 roku. W Brugii znajdują się dziesiątki małych sklepików i kawiarenek, w których można skosztować tego specjału. Kraj na tyle silnie wypromował swoje łakocie, że turysta nie opuszcza jego granic bez co najmniej jednej paczuszki czekoladek. Do zakupu zachęca smak, a także wygląd i niepowtarzalna  atmosfera sklepów z tymi wyrobami.

Charakterystycznym dla Brugii produktem jest piwo, warzone według starych receptur w okolicznych browarach. Są to produkty w pełni naturalne, bez chemicznych dodatków, reprezentujące trzy rodzaje: piwo degustacyjne, gaszące pragnienie i specjalne. Belgia znana jest z warzenia kilku tysięcy rodzajów piwa, w tym są także z 70 procentami alkoholu. Przy czym nie wynika to z faktu dolania spirytusu, ale odpowiednio przeprowadzonego procesu ważenia i fermentacji.

Trzecią, nieco mniej znaną, specjalnością Brugii są belgijskie koronki wykonywane często przez starsze kobiety na ulicach, bezpośrednio w towarzystwie widzów.

Mówiąc o ciekawostkach związanych z Belgią należy wspomnieć, że  frytki to pomysł wywodzący się z tego kraju. Są podstawowym elementem dań serwowanych w restauracjach. Można je także kupić w licznych barach usytuowanych w pobliżu miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów.

Smurfy to również produkt komiksowy wymyślony w Belgii, stąd często wykorzystywany jako element marketingowy. Belgia to kraj niewielki, wiele jednak wniósł do historii naszego kontynentu. To przecież tu powstało pierwsze kino.

Najsilniej w pamięci turystów zapada jednak nie piwo, czekolada czy frytki, ale spacer po urokliwej, pięknie zachowanej starówce Brugii. Warto podkreślić, że miasto ma szczęście, gdyż nie zostało zbombardowane w czasie wojny. Dlatego średniowieczne budowle zajmują bardzo duży obszar, można tu oglądać budynki liczące nawet siedemset lat.

Bruksela

Bruksela jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu. To ważny ośrodek handlowy, bankowo-finansowy i kulturalno-naukowy kraju.

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 966 roku, wtedy była to osada obronna.

Bogata historia i zlokalizowanie ważnych instytucji wpływa na wygląd miasta. Spotykamy stare, zabytkowe budynki, ale też wiele reprezentacyjnych, o nowoczesnej architekturze. Bruksela to miasto dwóch odsłon.

Na starym mieście uzasadniony podziw budzi Wielki Plac (Grand-Place) będący historycznym centrum miasta z kamienicami z XVIII. Wśród znajdujących się tu budynków największy zachwyt wzbudza późnogotycki ratusz ukończony w 1459 r.

 

Spacerując po uliczkach starego miasta turysta natrafia na symbol miasta, figurkę-fontannę wykonaną z brązu, przedstawiającą nagiego, sikającego chłopca. Fontanna usytuowana jest w miejscu mało reprezentacyjnym.

Figurka często ubierana jest w stroje ofiarowane przez stowarzyszenia kulturalne, rzemieślnicze, regiony oraz oficjalne delegacje państwowe. Manneken Pis, bo taką ma nazwę symbol,  otrzymał już blisko tysiąc różnych strojów, które przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli.

Będąc w Brukseli nie można zapomnieć o Atomium, konstrukcji przedstawiającej pierwiastek żelaza powiększony 185 miliardów razy. Jest to kolejny symbol stolicy, tym razem bardziej imponujący niż tryskający chłopiec. Model cząsteczki zbudowano na Wystawę Światową, która w tym mieście odbyła się w 1958 roku. Atomium zostało jako pamiątka po tym wydarzeniu.

Bruksela to z oczywistych powodów miasto bardzo bogate, co widać po ubraniach ludzi i wystawnych sklepach. W stolicy również nie brakuje sklepów oferujących czekoladę i jej wyroby. (Mirosław Sznajder)

Wycieczki do krajów Beneluksu są w ofercie Biura Podróży AGAT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s