BERLIN

W stolicy Niemiec nie ma starówki. Oczywiście nie brakuje starych, pięknych budynków. Elementami szpecącymi są zaś poenerdowskie budynki, czego przykładem jest centralny plac wschodniej części Berlina, Alexanderplaz.

O dawnym podziale Niemiec przypomina pozostawiony długi fragment Muru Berlińskiego, który dzisiaj pełni rolę galerii sztuki na wolnym powietrzu. Mur od strony wschodniej pokryty jest kolorowym graffiti, ze słynnym pocałunkiem Breżniewa i Honeckera. Obok muru stworzono ekspozycję archiwalnych zdjęć z opisami, prezentującą historię tej budowli.

Brama Brandenburska to bez wątpienia najbardziej znany element miasta. Powstała pod koniec XVIII wieku, po wojnie siedmioletniej, jako Brama Pokoju. Ma 26 m wysokości i została wzniesiona z piaskowca.

Brama, będąca symbolicznymi wrotami miasta, w czasach żelaznej kurtyny znajdowała się w pasie granicznym pomiędzy Berlinem Zachodnim i Wschodnim. Podjeść do niej można było na odległość ok. stu metrów. Po obu stronach bramy gromadzili się turyści, którzy pozdrawiali się machając do siebie. Poruszając się po Berlinie w wielu miejscach można poznać przebieg istniejącego od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 roku 156 kilometrowego, betonowego muru. Pokazano to m.in. układając kostkę brukową innego koloru.

Od bramy, w kierunku wieży telewizyjnej prowadzi jedna z najbardziej znanych ulic Berlina, Unter den Linden (Aleja pod Lipami). Była to w przeszłości główna ulica Berlina, a swoją nazwę zawdzięcza licznym lipom, które rosną po obu stronach ulicy i na centralnym pasie, co nadaje jej charakter jednej z najpiękniejszych alei miasta. Do wojny była ożywionym i najelegantszym bulwarem Berlina, Wzdłuż Unter den Linden znajdują się liczne budynki powstałe w czasie istnienia Królestwa Pruskiego: Po wojnie Unter den Linden straciła swoje znaczenie. Po zjednoczeniu wraca do dawnej świetności. Aleja ma długości  1,5 kilometra, wzdłuż niej znajduje się szereg zabytków, pomników oraz śladów niemieckiej historii. Są przy niej najważniejsze ambasady, hotele, biblioteki i inne budynki użyteczności publicznej. Ulica dochodzi do Mostu Zamkowego, prowadzącego do Wyspy Muzeów, której największymi atrakcjami są Berlińska Katedra i zespół słynnych muzeów. Wyspa Muzeów, jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny, została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kolejną charakterystyczną budowlą miasta jest stojąca na zachód Alexanderplatz wieża telewizyjna. Fernsehturm ma wysokości 368 metrów. Stanowi, ze względu na rozmiary, nie tylko wdzięczne tło dla zdjęć. Można na nią wjechać i z obrotowej kawiarni, popijając kawę, podziwiać panoramę miasta i okolic.

Szlaki turystyczne po Berlinie nie omijają Reichstagu, siedziby niemieckiego Bundestagu. Neorenesansowy budynek z XIX wieku został zniszczony w latach 30. i odbudowany w nowej formie na początku lat 90. Atrakcją związaną z tym budynkiem jest oglądanie panoramy miasta ze szklanej kopuły na szczycie budynku parlamentu.

Blisko siedem procent powierzchni Berlina to wody – jeziora, stawy, rzeki, kanały, baseny. Berlin jest też jednym z najbardziej zielonych miast Europy. 195 kilometrów szlaków wodnych w granicach administracyjnych miasta to niemało. Rejsy statkiem są ciekawą alternatywą dla spacerów i wycieczek rowerowych. Stolica Niemiec ma więcej mostów niż Wenecja – tych ponad wodami szacuje się na ok. 560 (wszystkich ok. 2100). Liczne firmy mają bogatą i zróżnicowaną ofertę rejsów po mieście. Główny szlak żeglugowy prowadzi Szprewą oraz kanałami. Rejs trwa godzinę. W jego trakcie można obejrzeć Reichstag, nową dzielnicę rządową oraz Dom Kultur Świata. Białe, ascetyczne ściany, wysmukłe kolumny, ogromne przeszklone powierzchnie w dzielnicy rządowej z całą pewnością zachwycą miłośników współczesnej architektury. Od pewnego czasu Berlin uchodzi za mekkę nowoczesnego budownictwa. Po nawrocie rozpościera się widok na kompleks pałacowy Bellevue oraz Siegessäule (kolumnę zwycięstwa). Podziw zwiedzających budzi nowy dworzec główny, czy widziane z innej perspektywy katedra berlińska i Wyspa Muzeów oraz Nikolaiviertel — najstarsza dzielnica mieszkaniowa w Berlinie.

Miejscem wartym odwiedzenia jest też Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Pomnik składa się z 2711 betonowych bloków-steli ustawionych w równoległych szeregach z niewielkim odchyleniem od pionu. Najwyższe bloki mierzą 4,7 m wysokości. Nad formą upamiętnienia pomordowanych Żydów odbyło się wiele dyskusji. Żeby wyrobić sobie zdanie na temat pomnika najlepiej samemu odwiedzić Berlin.

Miejsc ciekawych jest w Berlinie więcej, dlatego warto wybierać wycieczki, które uwzględniają w programie to miasto.

Wycieczki do Berlina są w ofercie Biura Podróży AGAT.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s