SKALNE MIASTO

Skalne miasta powstają w wyniku erozji terenu, kiedy niszczeniu ulegają słabsze skały. Jedną z najciekawszych tego typu form stanowią Skały Adrszpasko-Teplickie. Narodowy Rezerwat Przyrody „Skały Adrszpasko-Teplickie” znane jest pod nazwą Skalne Miasto w Czechach.

Teplickie Skalne Miasto znajduje się dwa kilometry od miasta Teplice nad Metują, w kierunku na Adrszpach i Trutnov. Jest to największy w Czechach tego typu kompleks skalny. Jego powierzchnia wynosi około 1800 ha. Piaskowcowy płaskowyż należy do najbardziej zwartych masywów skalnych nie tylko w Czechach, ale w całej Europie Środkowej.

Kompleks obfituje w liczne, ciekawe formy skalne, takie jak: Skalna Korona (symbol skał teplickich), Wykałaczka Karkonosza, Wieża Strażnicza, Topór Rzeźniczy i wiele innych.

Skalne Miasto stanowi rozległy teren, ze skałami ukształtowanymi głównie w formie długich, uskokowych murów, wyrastających wprost z poziomu terenu, o stosunkowo prostych, strzelistych kształtach, które tworzą system płaskich na dole kanionów. Na obrzeżach kanionów znajduje się kilkanaście wolno stojących baszt skalnych, osiągających blisko 100 m wysokości. Trasa zwiedzania liczy 6 km, można ją pokonać w ciągu 2-3 godzin. Jest ona bardzo malownicza, po drodze czekają na turystę przejścia przez głębokie i chłodne skaliste wąwozy, rozległe labirynty i inne atrakcje.

Skalne Miasto urzeka pięknem otaczającej nas przyrody. Od czasu do czasu spacerując po kompleksie mija się potoczki z pływającymi w nich pstrągami.

Dodatkową atrakcją Skalnego Miasta jest kilkunastominutowa przejażdżka łodzią po niewielkim, choć bardzo urokliwym, jeziorku górskim.

Sądzę, że najlepiej urodę tego miejsca oddadzą wykonane w Skalnym Mieście zdjęcia.

Osoby, zachęcone do wyjazdu zapraszamy

do Biura Podróży AGAT,

które ma w ofercie wycieczki do Czech.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s