Grossglockner i Pasterze

Grossglockner (Wielki Dzwonnik) najwyższy szczyt Austrii o wysokości 3798 m n.p.m.

Wielki Dzwonnik wznosi się ponad lodowcem Pasterze, który ma charakterystyczny kształt szczytu – przypomina piramidę składają się z dwóch wierzchołków. Zasilające Pasterzy (zdjęcie poniżej) pola firnowe sięgają wysokości 3453 m n.p.m., a jęzor lodowca kończy się na wysokości ok. 2100 m n.p.m.

 

Do Wielkiego Dzwonnika i lodowca prowadzi alpejska droga wysokogórska (samochodowa), która w zimie jest zamknięta. Pomysł jej wybudowania zrodził się w roku 1922, prace zakończono w 1935.

Ponad czterdziestokilometrowy dojazd jest ogromną atrakcją, a zarazem silnym przeżyciem. Trasa kończy się przy miejscu widokowym i parkingu, który w chwili zakończenia budowy drogi był u podstawy jęzora lodowca. Ten od wielu lat znajduje się w fazie regresji, tj. zmniejszania się długości i grubości. Oddalenie parkingu uświadamia w jakim tempie zmiesza się powierzchnia lodowca.

Droga wysokogórska Hochalpenstrasse – Grossglocknerstrasse dostarcza wielu emocji. Podczas wspinaczka nią pokonuje się 1766 m różnicy poziomów. Jest to bodaj jedna z najbardziej malowniczych dróg w Austrii. Trasa pnie się serpentynami z przepięknej krainy zieleni i pastwisk do krainy wiecznego śniegu. Po drodze można podziwiać zmieniającą się szatę roślinną oraz poczuć malejące ciśnienie atmosferyczne. Wzdłuż całej trasy znajduje się wiele punktów widokowych.

Tą malowniczą trasą można dojechać do Wzniesienia im. Cesarza Franciszka Józefa skąd roztacza się imponujący widok na najwyższy szczyt Alp Austriackich – Grossglockner oraz lodowiec Pasterze.

Do olbrzymiego lodowego jęzora lodowca Pasterze można zjechać kolejką lub zejść pieszo. Zejście to kolejna atrakcja, odbywa się po niezbyt szerokim progu skalnym.

W pobliże lodowca można też dostać się sześcioma tunelami, które w sumie mają blisko 2000 metrów, a dalej idąc progiem skalnym, przez wejście na którym jest ostrzeżenie, iż poruszanie się po nim to hazard.

 

Wycieczki w ALPY są w sprzedaży Biura Podróży AGAT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s