Zamek Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein, którego nazwę tłumaczy się Nowy Kamienny Łabędź, to XIX-wieczna, imponująca budowla na szczycie stromego, skalistego wzgórza (965 m) porośniętego lasem, znajdująca się niedaleko Füssen w południowej Bawarii w Niemczech, w pobliżu zamku Hohenschwangau i granicy z Austrią.

Budowę tego bajecznego zamku rozpoczęto z inicjatywy króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha. Niestety sam nie nacieszył się długo posiadłością. Mieszkał w nim zaledwie kilka miesięcy. Budowla zawdzięcza niezwykły wygląd wizji władcy, który lubił romantyczne nawiązania do średniowiecza. Stąd też, między innymi, wysokie, smukłe wieże. W zamku Neuschwanstein nie znajdziemy jednak typowych dla średniowiecza umocnień obronnych.

Zamek to dzieło wyjątkowe i elektryzujące. Jego wizerunek zna setki milionów ludzi na całym świecie. Tę popularność zawdzięcza wytwórni kreskówek Walta Disneya. To jego wizerunek posłużył do stworzenia logo producenta popularnych filmów dla dzieci, chętnie oglądanych także przez dorosłych.

Zamek budowano w latach 1869-86. W ciągu 17 lat prac zdołano wykończyć zaledwie jedną trzecią budowli. Nowy Kamienny Łabędź posiada 90 komnat, z czego tylko 30 zostało wyposażonych. Pozostałych nigdy nie oddano do użytku. Jednak, te które zagospodarowano za życia budowniczego budzą podziw i zachwyt ze względu na panujący w nich przepych. Ta piękna budowla jest jednak mało funkcjonalna, ma 35 km korytarzy i kilkaset stopni schodów.

Pierwszy właściciel uznawany jest za geniusza a zarazem człowieka zwariowanego. Młody Ludwik dorastał w położonym 3 km od Neuschwanstein zamku Hohenschwangau. Jako wrażliwy młodzieniec utożsamiał się z Lohengrinem, legendarnym Rycerzem Łabędzia, popadając niemal w obsesję na temat mitologii germańskiej. Jako władca stał się mecenasem Wilhelma Ryszarda Wagnera, słynnego niemieckiego kompozytora okresu romantyzmu, który te legendy wykorzystywał w kompozycjach muzycznych.

Neuschwanstein to zamek prosto z bajki, symbol romantycznej architektury a zarazem tragicznej historii. Jest bowiem zwieńczeniem ucieczki króla Ludwika II (1845-1886), zwanego czasem Szalonym, Bajkowym lub Łabędziem, w świat mitów i legend. Ludwik już w wieku 18 lat objął tron króla Bawarii. Nie interesowała go jednak polityka i wojny. Niepowodzenia osobiste i polityczne sprawiły, że wycofał się w swój bajkowy świat legend. Budowa zamku i innych pałaców miała mu zrekompensować utratę suwerenności i stać się jego prywatnym królestwem, ucieczką od trudnej i nielubianej rzeczywistości zamku. Była też odzwierciedleniem pasji króla, zresztą bardzo kosztownych, które naraziły królestwo Bawarii na ogromne zadłużenie. W końcu, w roku 1886, w wyniku spisku odsunięto go od władzy, zarzucając chorobę psychiczną i zmuszając do abdykacji. Trzy dni później ciało Ludwika i jego osobistego lekarza odnaleziono w jeziorze Starnberg. Nigdy nie wyjaśniono przyczyn tej tragedii, ale wersja o samobójstwie jest raczej mało prawdopodobna.

IMG_0079

Neuschwanstein jest wzorowany na słynnym zamku Wartburg. Komnaty zamku ociekające złotem, zdobią freski ukazujące scenki ze średniowiecza (świat minstreli, dam i rycerzy). Ludwik II zasłynął jako miłośnik średniowiecza i związanych z tym okresem legend o szlachetnych rycerzach oraz jako wielki pasjonat muzyki i teatru, a także mecenas kultury. Był przyjacielem wielu artystów, m.in. Ryszarda Wagnera oraz duńskiego bajkopisarza Jana Christiana Andersena.

Poszczególne pomieszczenia w zamku nie należą do zbyt przestronnych. Za to ich ściany są bogato dekorowane boazerią i malowidłami. Obrazy przedstawiają średniowieczne legendy. Turystów zwiedzających zamek zachwyca piękno detali architektonicznych, fresków, malowideł, rzeźbień i mozaik świadczących o kunszcie dawnych artystów. Jak wiele pracy włożono we wzbogacanie wnętrz świadczy to, że jedwabne obicia na krzesła i fotele w całym zamku haftowało przez 7 lat 200 mniszek.

Mierząca 15 metrów wysokości, sięgająca dwóch kondygnacji sala tronowa w stylu bizantyjskim robi wrażenie kościelnego wnętrza. Podłogę wyłożono drewnianą mozaiką, a freski na ścianach ukazują historię Świętego Graala.

Ponadto zachwyt zwiedzających wzbudza sypialnia, ze znajdującym się w niej misternie rzeźbionym łożem ze zdobionym baldachimem. Wykonaniem drewnianych rzeźbień w sypialni króla zajmowało się 14 stolarzy, pracujących przez cztery i pół roku.

Największą salą, jedną z bardziej reprezentacyjnych, jest sala śpiewaków zaprojektowana specjalnie do wystawiania prywatnych przedstawień wagnerowskich oper.

Na zdjęciu: Widok z zamku Neuschwanstein na zamek na zamek Hohenschwangau

IMG_0120

Neuschwanstein jest najsławniejszym spośród zamków Ludwika II. W wielu jego pomieszczeniach można zobaczyć wyobrażenia białego łabędzia, do którego nawiązuje nazwa. W chwili śmierci władcy obiekt był zadłużony na wręcz nieprawdopodobną sumę pieniędzy. Dlatego, wbrew woli Ludwika II, udostępniono go turystom i rozpoczęto pobieranie opłaty za wstęp. Co ciekawe, zamek nie został zniszczony ani w trakcie pierwszej, ani drugiej wojny światowej.

Nowy Kamienny Łabędź jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Europie po wieży Eiffla.

Wycieczki w ALPY są w sprzedaży Biura Podróży AGAT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s