Wodospad Krimml -Austria

Odwiedzając Austrię warto zobaczyć wodospad Krimml.

Krimmler Wasserfälle jest na rzece Krimml, w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie, położonej w zachodniej części pasma Wysokich Taurów w Narodowym Parku Hohe Tauern. Wodospad składa się z trzech kaskad, które opadają z wysokości około 380 metrów (słynna Niagara ma 50 m), co czyni go pod względem wielkości na pierwszym miejscu w Europie oraz piątym na świecie.

 

To nie tylko jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Austrii, ale również wspaniały pomysł na spędzenie czasu w upalny dzień. Tym bardziej, że w gorętszych miesiącach, lipcu i sierpniu, rzeka niesie najwięcej wody, z powodu intensywniejszego topnienia śniegu w wysokich partiach gór. Ogromna masa wody wzmacnia efekty, a co za tym idzie przeżycia turysty.

Wodospad spada z wysokości 1470 m n.p.m. do 1090 m n.p.m.. Składa się z 3 progów, z których pierwszy, a zarazem najwyższy, ma wysokość 140 metrów. Dwa kolejne są nieco niższe. Wodospad spada strumieniem szerokości kilku metrów, dwukrotnie zmieniając kierunek.

Należy przyznać, że Austriacy potrafią pokazać, to co piękne. Już z końcem XIX wieku wybudowali ścieżkę wzdłuż wodospadu, która stopniowo wije się w górę. Dzięki niej spacer można odbywać lasem, komfortowym szlakiem. Raz przybliżając się do opadającej z dużym hukiem wody lub do wartkiego nurtu rzeki Krimml, raz zanurzając w las, którego ciszę zakłóca delikatny szum małego, górskiego strumienia.

Ze względu na spore przewyższenia dojście na szczyt, do początku wodospadu, wymaga wysiłku. Dla zmęczonych wspinaczką przygotowano ławeczki. Idąc ku górze, na przemian, podziwiamy wodospad i jego siłę oraz krajobraz doliny lub wpatrujemy się w przepiękny las. W kilkunastu ciekawszych miejscach przygotowano na trasie drewniane tarasy widokowe. Pierwszy podest spotkamy już po paru minutach drogi, co na samym początku wędrówki budzi zaciekawienie i chęć dalszego wspinania się.

Żeby dojść na górę potrzeba od jednej do dwóch godzin. Wszystko zależy od kondycji i oczywiście czasu zaplanowanego na przebywanie w tym miejscu. Do tego należy dodać godzinę na zejście w dół i czas na ewentualny spacer wzdłuż rzeki. Oczywiście warto to robić wolniej by dłużej rozkoszować się piękną przyrodą.

Krimml to jeden z najbardziej malowniczych i największy wodospad starego kontynentu. Można do niego podejść dość blisko. Ilość spadającej wody robi ogromne wrażenie. Biała, lśniąca woda wspaniale wygląda na tle ciemnozielonych świerkowych i sosnowych lasów oraz skał. Spadająca woda jest bardzo głośna, na tyle, że w trakcie przerw w spacerze, na tarasach, nie słychać ludzkich głosów. To pozwala wyłączyć się i skupić na własnych myślach oraz głębiej przeżywać uroki tego miejsca.

 

Pod silnym wrażeniem pięknej przyrody jesteśmy także na samym dole w miejscu, gdzie wodospad na stałe spotyka się z ziemią. Odbywa się to w otoczeniu potężnych kamieni i brył skalnych. Surowy budulec a nad nim mgła. Duża ilość unoszących się w powietrzu kropelek wody sprawia, że odczuwamy na twarzy coś w rodzaju akupunktury, może masażu. TE mikrokropelki wody w dolnej części są bardzo pomocne w leczeniu astmy – co zostało potwierdzone naukowo. To, że przy okazji moknie się nikogo nie martwi.

Trzeci i ostatni już próg wodospadu znajduje się na wysokości ok. 1460 metrów n.p.m. Docierając do początku Krimmler Wasserfälle w nagrodę można zobaczyć go w całości, a także piękną dolinę, z której płynie rzeka Krimml. Idąc dalej, w kierunku górnego jej bieg wytrzymały turysta otrzymuje kolejną nagrodę. Jest nią spacer w otoczeniu cudownej przyrody. Po trudach wspinaczki do początku wodospadu nogi już tak nie niosą. I dobrze, gdyż urokami przyrody trzeba się delektować, a to zapewnia powolny spacer po równym w tym miejscu terenie.

Wycieczki do Bawarii i Austrii są w ofercie Biura Podróży AGAT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s