Ryga – Łotwa

 

Stolica Łotwy ma niepowtarzalny klimat. Warte zwiedzenia są tam dwie dzielnice. Jedna „Poselska”, gdzie dominują budynki w stylu secesyjnym. Jest ich w sumie w Rydze 600 (większość już odrestaurowano). Trudno, nawet przy takiej liczbie, spotkać dwa podobne, do zdobienia których zastosowano podobne ornamenty czy rzeźby. Wszystkie w pastelowych kolorach, co nadaje budynkom swoistej elegancji. Budynki w dzielnicy poselskiej mają bogatych właścicieli, w postaci ambasad, instytucji, jak również zamożnych prywatnych podmiotów, przez co są zadbane a cała dzielnica wygląda czysto i dostojnie.

Duża różnorodność stylów budowli cechuje ryską starówkę. Brak przewagi konkretnego, może poza secesją. I w tej części Rygi jest wiele kamienic w tym stylu.

Łotwa w swojej historii była podbijana, stając się częścią wielu mocarstw, czego wpływy są widoczne w architekturze budynków. Kraj ten był ponadto, ze względu na położenie, w obrębie zainteresowania bogatych kupców z wielu krajów, po których pozostały trwałe ślady w najstarszej części miasta.

Różnorodność i wielokulturowość Rygi podkreśla to, że są w niej czynne kościoły aż 51 wyznań, przy czym niektórzy wyznawcy, tak jak muzułmanie, mają tylko salę modlitewną. Kościoły różnych wyznań są elementem wzbogacającym starówkę.

Atmosfera ryskiej starówki jest cudowna. Liczne grupy wesołych turystów przemieszczają się uliczkami oraz oblegają ogródki kawiarenek i restauracji. Nie brakuje występów młodych artystów, z repertuarem zawierającym elementy muzyki folkowej.

  Wycieczki do Rygi i Państw Nadbałtyckich są  ofercie Biura Podróży AGAT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s