Litwa – Wilno i Troki

Z Litwą, która tworzyła z Polską jeden organizm państwowy, łączą nas wspólna historia oraz tradycje kulturowe, dlatego w jej stolicy niemal na każdym kroku zauważa się polskie ślady. Jadąc na Litwę warto odwiedzić Wilno, które zachwyca starówką oraz malowniczo położone nad jeziorem Troki. Na ulicach obu miast wciąż można usłyszeć język polski, a ludzie chętnie prowadzą z turystami-rodakami rozmowy, dzieląc się refleksjami i wsłuchując w opinie na temat pobytu.

Wielowiekowe związki obu narodów widać w Wilnie na zabytkowym cmentarzu katolickim, Stara Rossa, uważanym za bezcenny pomnik naszej tożsamości kulturowej na tych ziemiach, pełniący także rolę mauzoleum marszałka Piłsudskiego. Po lewej stronie bramy cmentarza znajduje się bowiem grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej, miejsce pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego. Rossa jest jedną z tych części Wilna, gdzie nadal mieszka dość liczna społeczność polska.

Wilno szczyci się jedną z największych powierzchniowo starówek w Europie Środkowo-Wschodniej. Ta część miasta pełna jest wąskich i krętych uliczek, domów krytych czerwoną dachówką, dziedzińców, zabytkowych kościołów, rezydencji magnackich i pamiątkowych budowli. Zwiedzanie z reguły zaczyna się od ulicy Zamkowej, wiodącej do Ostrej Bramy i katedry św. Stanisława.

Znajdująca się w południowej części starówki Ostra Brama to jedno z najmocniej osadzonych w Polskiej tradycji i kulturze miejsc. Umieszczony u wejścia na stare miasto w Wilnie niezwykły wizerunek maryjny, ściąga od stuleci tłumy pielgrzymów. Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej jest łatwo dostępny, można go dojrzeć już ze staromiejskiej ulicy przez rozświetlone okno, a po wspięciu się na schody kaplicy stanąć z nim oko w oko, w odległości kilkudziesięciu centymetrów. W dosłownym znaczeniu obraz jest jednak niedostępny oczom pielgrzymów, bo niemal w całości zakrywa go 17 srebrnych blach, odkryte są tylko twarz i dłonie.

100_6602

Najbardziej monumentalną budowlą w Wilnie jest Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława, miejsce pochówku wielkich książąt litewskich i królów Polski, z piękną, wczesnobarokową Kaplicą św. Kazimierza i innymi. Ta biała świątynia jest miejscem, gdzie odbywają się uroczystości państwowe i kościelne.

Troki położone są 30 kilometrów od Wilna. Odwiedzane przede wszystkim ze względu na zamek zbudowany przez księcia Witolda. Pierwszy zamek stanął w tym miejscu w XV w. Obecna budowla jest w znacznym stopniu rekonstrukcją z XX w.

Ciekawym miejscem jest w Trokach ulica Karaimska. Karaimi, to lud pochodzenia tureckiego, sprowadzony na Litwę przez Witolda.

100_6862

Przy ulicy pobudowane zostały tradycyjne domy Karaimów, z trzema oknami wychodzącymi na uliczkę: jednym dla Boga, drugim dla Witolda i trzecim dla domowników. Do dzisiaj w Trokach żyje około 200 przedstawicieli tego narodu i znajduje się tu ich świątynia. Karaimi prowadzą w Trokach restauracje, oferując tradycyjne dania narodowej kuchni.

  Wycieczki na Litwę i Państw Nadbałtyckich są  ofercie Biura Podróży AGAT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s