Słowenia

Biura turystyczne reklamują wycieczkę do Słowenii krótkim hasłem „Małe jest piękne”. Zawarta jest w nim sama esencja. Atrakcyjność tego kraju opisuje także inny slogan: Rano zjeżdżasz z gór na nartach, a po południu kąpiesz się w Adriatyku”. Uświadamia to bliskość wielu ciekawych miejsc, które można odwiedzić w trakcie zaledwie parodniowego pobytu.

Obszar Słowenii jest w połowie porośnięty lasami. Przejazd przez ten kraj to ogromna przyjemność dla oka. Podróżując po Słowenii niemal przez cały czas znajdujemy się w górach. Raz łagodnych i zielonych, kiedy indziej skalistych i wysokich czyli w Alpach Julijskich rozciągających się w południowo-zachodnim zakątku kraju, które uznawane są za najpiękniejszy łańcuch najwyższych gór Europy.

Słowenia ma wiele urokliwych miejsc i ciekawych obiektów do zwiedzenia. Oto kilka z nich.

Lublana

Stolica kraju, Lublana, nie jest miastem, które zajmuje wysokie miejsce w hierarchii najatrakcyjniejszych turystycznie miast Europy. Spacer po kameralnej starówce dostarcza jednak miłych wrażeń. Przez historyczne centrum przepływa rzeka Lublanica. Obudowane kamieniami brzegi, obsadzone krzewami i kwiatami, dodają miastu uroku.

W trakcie spaceru po lublańskiej starówce, w tle zabytkowych kamieniczek i budynków, pojawia się wzgórze zamkowe ze stojącą na nim XVI-wieczną fortyfikacją.

Przyglądając się Słoweńcom, ma się wrażenie, że są narodem wyjątkowo spokojnym. Ciekawostką przypominaną przez pilotów jest taka, że 50% małżeństw w tym kraju rozpada się. Tę statystykę trudno zestawić z sielską atmosferą ulic Lublany i pogodnym usposobieniem mieszkańców stolicy.

 

 

Jaskinie

Słowenia to mały kraj, pełen wielkich cudów natury. Są nimi jaskinie zaliczane do najpiękniejszych na świecie. Najbardziej znane to Postojna i Szkocjańska.

Jaskinia Postojna ma 21 kilometrów. Od 2 milionów lat drążyła ją niewielka rzeka, Pivka. Do zwiedzania udostępniony jest ponad pięciokilometrowy fragment jaskini, z tego cztery pokonuje się pociągiem turystycznym.

Słowa nie są w stanie opisać różnorodności, utworzonych przez naturę, form wapiennych. Stalagmity i stalaktyty tworzą w słoweńskiej jaskini wręcz „baśniowy” świat.

Komory, przez które prowadzi trasa zwiedzania, są naprawdę wielkie i przestronne. Ma się więc obraz nie pojedynczych „rzeźb” wapiennych, ale całej grupy, a ich podświetlenia wzmacniają doznania. To, co można zobaczyć w Postojnej, to nie są małe, cienkie stożki, ale ogromne kolumny, niczym stare dęby o potężnych pniach. Pamiętając, że stalaktyty (wapienne formy zwisające) powiększają się w tempie ok. 1 cm na 100 lat, a stalagmity jeszcze wolniej, spacer pomiędzy potężnymi, naciekowymi kolumnami uzmysławia wiek naszej planety.

Osobliwością jaskini jest żyjący w niej bezoki płaz, odmieniec jaskiniowy, określany przez Słoweńców nazwą rybka ludzka, ze względu na cielisty kolor skóry Płaz zadziwia tym, że żyje do 70 lat i potrafi bez jedzenia przetrwać do 10 lat. Rybka ludzka stała się wzorcem przy tworzeniu maskotki oferowanej turystom, jako pamiątka ze Słowenii.

 

Równie piękna jest Jaskinia Szkocjańska. Cudowny, wspaniały kompleks uznany jest za cud natury i wpisany na listę UNESCO. Spacer po jaskini trwa ok. 1,5 godziny. To wspaniałe miejsce jest szczególnie chronione, dlatego wprowadzono rygorystyczny zakaz fotografowania oraz ogranicza się liczbę wpuszczanych do jaskini grup. Jaskinia może nie wzbudza podziwu „szatą” i formami naciekowymi jak Postojna, zachwyca natomiast wysokością komór.

Część trasy przebiega brzegiem podziemnego kanionu. Po przejściu „cichego” odcinka stopniowo narasta huk i w pewnym momencie widać w dole kipiel. Kanion w ogromnej „Szumiącej Jamie” ma aż 100 metrów głębokości, a przechodzi się nad nim po wiszącym moście. Płynąca w dolinie rzeka tworzyła kompleks od 3 milionów lat. Ten podziemny kanion z rwącym potokiem jest największy w Europie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wyjście z Jaskini Szkocjańskiej

Zamek Predjama

Zamek powstał w XII wieku i zachwyca swym położeniem. Został wbudowany w skałę, stąd ze względu na położenie uważany jest za jeden z 10 najciekawiej położonych zamków na świecie. Ponadto Predjamski Grad został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa, jako największy zamek powstały w jaskini.

Układ komnat nie jest w nim regularny, budowniczowie musieli bowiem dostosować zamek do skalnego wzniesienia i wbudować w zagłębienie. Przy czym ściany jaskini wykorzystano jako integralną część budowli i stanowią fragmenty korytarzy.

 

Bled

Bled to malownicza miejscowość położona nad jeziorem ze słynnym kościołem na wyspie. Pobyt w niej można połączyć ze zwiedzaniem wznoszącego się majestatycznie na stromej skale zamku, uważanego za jeden z najpiękniejszych w Słowenii. Ze wzgórza zamkowego roztacza się niezapomniany widok na otaczające góry i leżące u ich stóp jezioro.

Bohinj

Bohinj to kolejna urokliwa miejscowość, leżąca nad największym jeziorem Słowenii, noszącym tę samą nazwę. Tu warto zwiedzić zabytkowy, mały kościółek.

Pobyt w Bohinj wypełnia spacer nad wspaniałym jeziorem, w którego tafli malowniczo odbijają się alpejskie szczyty. Atrakcją jest tam wjazd kolejką linową na górę Vogel, ze stacją na wysokości 1535 m n.p.m., skąd rozciąga się wspaniały widok na jezioro i alpejskie szczyty.

Piran

Piran, to jedno z najpiękniejszych miast na wybrzeżu adriatyckim, położone na półwyspie. Miasteczko to swoista perełka. Przez pięćset lat było pod panowaniem weneckim, stąd duże podobieństwo do pierwowzoru. Spacer po Piran odbywa się wąskimi, malowniczymi uliczkami. Oszczędność terenu, i wynikająca z tego zwarta zabudowa, dodaje temu miejscu uroku. Po zwiedzeniu starówki ukojeniem staje się wypoczynek na brzegu Adriatyku i słuchanie szumu fal.

Słowenia to jedno z najmniejszych państw naszego kontynentu, nazywane Europą w miniaturze. Oczarowuje pięknymi krajobrazami. Morze i alpejskie szczyty, urocze miasteczka i fascynujące zabytki to raj dla miłośników turystyki. Niepowtarzalne zamki, cudowne jeziora i słynne jaskinie czynią Słowenię szalenie ciekawym i wartym odwiedzenia krajem.

Wycieczka do Słowenii jest w ofercie Biura Podróży AGAT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s