Rumunia – zamki chłopskie

Jadąc przez Rumunię zauważa się na wzniesieniach, górujących na danym obszarze, ruiny budowli obronnych. Nie są to jednak zamki warowne, ale tzw. zamki lub twierdze chłopskie. W Transylwanii zachowało się ich kilkanaście, są w różnym stanie. Siedem wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Doskonale zachowana twierdza, którą warto zwiedzić, znajduje się w miejscowości Prejmer, Jej mury mają od 12 do 14 metrów wysokości oraz 4,5 grubości. W górnej części muru znajduje się korytarz obronny o blisko 2 metrowej szerokości. Grubość muru wynika z tego, że są w nim pomieszczenia z niewielkimi otworami (wentylacja, dostęp światła). W Prejmer, od 2 do 4 kondygnacji przygotowano ponad 270 pomieszczeń dla rodzin oraz ich dobytku, połączonych drewnianymi galeryjkami i schodami.

Tego rodzaju budowle chłopi stawiali sami, z kamienia i gliny, powstawały wokół kościoła. Były to miejsca, do których przenosili się w trakcie najazdów na Siedmiogród (Transylwanię) głównie znanych z bezwzględności Tatarów. Zabierali tam ze sobą zapasy jedzenia. W twierdzy przygotowano pomieszczenie, w którym dzieci mogły się uczyć. Nigdy bowiem nie było wiadomo, jak długo potrwa oblężenie.

Chłopi „witali” niechcianych gości gradem kamieni, wrzątkiem i strzałami. Źródła historyczne podają, że zamku chłopskiego w Prejmer nigdy nie zdobyto.

Więcej na temat Rumunii TU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s